Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz gorsze nastroje w małopolskich firmach. Już 50 tys. zawieszonych działalności

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Najwięcej nowych firm pojawiło się w branży energetycznej – co miało niewątpliwy związek z boomem na montaż fotowoltaiki na dachach domów w całej Małopolsce; nowe firmy z tego sektora stanowiły ponad 26 procent noworejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu podium znalazły się przedsiębiorstwa zajmujące się informatyką i komunikacją (15,2 proc.) – ten sektor od wielu miesięcy dominuje w Krakowie i większość przyrostu kumuluje się właśnie tutaj. Co ciekawe, trzecie miejsce wśród rejestrowanych podmiotów (9 proc. ogółu) zajęły firmy gastronomiczne i hotelarskie.
Najwięcej nowych firm pojawiło się w branży energetycznej – co miało niewątpliwy związek z boomem na montaż fotowoltaiki na dachach domów w całej Małopolsce; nowe firmy z tego sektora stanowiły ponad 26 procent noworejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu podium znalazły się przedsiębiorstwa zajmujące się informatyką i komunikacją (15,2 proc.) – ten sektor od wielu miesięcy dominuje w Krakowie i większość przyrostu kumuluje się właśnie tutaj. Co ciekawe, trzecie miejsce wśród rejestrowanych podmiotów (9 proc. ogółu) zajęły firmy gastronomiczne i hotelarskie. Oskar Nowak
Już ponad 50 tysięcy firm w Małopolsce, w tym 16,5 tys. w samym Krakowie, zawiesiło działalność gospodarczą. Z każdym miesiącem ich liczba rośnie, choć już teraz jest rekordowa - wyższa nawet, niż w szczycie pandemii u progu wiosny 2021 r., gdy z powodu rządowych ograniczeń zamknięte były ważne dla naszego regionu branże, jak hotelarstwo i gastronomia. Tym razem głównym powodem zawieszeń nie jest jednak kolejna fala zachorowań na koronawirusa, lecz lawinowy wzrost kosztów firm (zwłaszcza gazu i energii), brak pracowników oraz niepokój związany z wejściem w życie Polskiego Ładu.

Księgowi sami gubią się w chaosie nowych przepisów podatkowych i masowo rezygnują z doradzania mikroprzedsiębiorcom, więc ci nie potrafią się odnaleźć w nowych realiach. Trudno się dziwić, że wśród 50,3 tys. zawieszonych podmiotów aż 94 procent stanowią właśnie mikrofirmy, głównie z sektora usług i drobnej produkcji. Równocześnie jednak w całej Małopolsce wciąż rejestrują się nowe firmy.

Pod koniec 2021 roku w rejestrze REGON figurowało w Małopolsce ponad 444 tys. podmiotów (rejestr obejmuje głównie firmy, ale też instytucje, stowarzyszenia czy fundacje), czyli o 19 tys. (4,4 proc.) więcej niż rok temu. W tej liczbie było prawie 327 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (wzrost o 4,5 proc.) i prawie 80 tys. spółek (wzrost o 5 proc.). Najszybciej przybywa w Małopolsce spółek handlowych (jest ich ponad 50 tys., co oznacza wzrost rok do roku o prawie 8 proc.).

Biznes w Małopolsce ma twarz mikroprzedsiębiorcy

Aż 96,7 proc. zarejestrowanych w małopolskim REGON podmiotów zatrudnia mniej niż 10 osób. Są to głównie mikrofirmy. Przedsiębiorstwa małe (od 10 do 49 pracowników) stanowią tylko 2,7 proc. ogółu, natomiast większe (średnie, duże i wielkie) – zaledwie 0,6 proc. ogółu. Najszybciej w minionym roku przybywało mikrofirm (wzrost o 4,6 proc.), grono podmiotów większych prawie się nie powiększyło (wzrost o 0,1 proc.). Najwięcej nowych firm pojawiło się w branży energetycznej – co miało niewątpliwy związek z boomem na montaż fotowoltaiki na dachach domów w całej Małopolsce; nowe firmy z tego sektora stanowiły ponad 26 procent noworejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu podium znalazły się przedsiębiorstwa zajmujące się informatyką i komunikacją (15,2 proc.) – ten sektor od wielu miesięcy dominuje w Krakowie i większość przyrostu kumuluje się właśnie tutaj. Co ciekawe, trzecie miejsce wśród rejestrowanych podmiotów (9 proc. ogółu) zajęły firmy gastronomiczne i hotelarskie.

Porównanie z danych GUS z całego 2021 roku może budzić niepokój. Od czasu zniesienia rządowych lockdownów wiosną co miesiąc rejestrowało się w Małopolsce ponad 3 tys. nowych podmiotów, a wyrejestrowywało mniej niż tysiąc. Równocześnie topniała liczba firm zawieszonych. W ostatnim czasie ten trend uległ brutalnemu odwróceniu. W listopadzie 2021 (dane za grudzień są jeszcze w opracowaniu) do REGON wpisano 2942 nowe podmioty, czyli o 7,7 proc. mniej niż w październiku (identyczny spadek nastąpił wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), natomiast z rejestru wykreślono rekordową od miesięcy liczbę 1385 podmiotów (wzrost o 14,4 proc. w porównaniu z październikiem!); w tym aż 1263 to osoby fizyczne, które z różnych powodów nie sprostały nowym wyzwaniom.

Firm przybywa wolniej, szybko rośnie liczba zawieszonych

Generalnie w całej Małopolsce liczba rejestrowanych firm była wciąż większa od liczby firm likwidowanych – co najwyraźniej widać było w Krakowie (1101 nowych firm, 438 wykreślonych) i powiecie krakowskim (233 zarejestrowane, 93 wykreślone. Wyjątkiem był powiat nowotarski (123 zarejestrowane, 126 zlikwidowanych). Bardzo mało firm powstaje w Nowym Sączu (57) i Tarnowie (66), ale też relatywnie mało się zamyka (odpowiednio: 25 i 39).

Niepokoi wzrost liczby firm zawieszonych: w listopadzie w Małopolsce pękła bariera 50 tys., co oznacza, że tylko w jeden miesiąc grono to powiększyło się o 2,2 proc. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują danych za grudzień i martwią się o styczeń – u progu nowego roku GUS odnotował bowiem radykalne pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców i menedżerów, przede wszystkim w związku z lawinowym wzrostem kosztów energii i gazu, cen materiałów, zagrożeniem nakręcenia spirali płac, brakiem pracowników. Obawy związane z rozprzestrzenianiem się mutacji omikron są wśród większości przedsiębiorców znacznie mniejsze niż te wynikające z wejścia w życie Polskiego Ładu.

Chaos w podatkach na pewno nie ułatwia działalności gospodarczej w tak krytycznym momencie dla globalnej (w tym europejskiej) energetyki, ekonomii i opieki zdrowotnej. Widać to w badaniach nastrojów, jakie GUS przeprowadził w grudniu wśród małopolskich przedsiębiorców: we wszystkich branżach, oprócz informacji i komunikacji, przeważali pesymiści przewidujący pogorszenie koniunktury gospodarczej w nadchodzących tygodniach. W budownictwie przewaga pesymistów nad optymistami wynosi już 12 punktów proc., czyli tyle, co w zakwaterowaniu i gastronomii. W transporcie i gospodarce magazynowej sięgnęła 6,8 proc. Co gorsza – czarne wizje zdominowały także przetwórstwo przemysłowe.

Wedle danych GUS, liczba firm z zawieszoną działalnością zwiększyła się we wszystkich powiatach Małopolski – z wyjątkiem miechowskiego. Najbardziej dramatyczny wzrost widać w powiecie nowotarskim: grono zawieszonych wzrosło tam w miesiąc o prawie 10 procent (!). Źle dzieje się także w Nowy Sączu (wzrost liczby zawieszonych o 4,5 proc.) i powiecie tatrzańskim (4,4 proc.). W Krakowie to zjawisko było pod koniec roku znacznie słabsze (0,8 proc.), a w powiecie krakowskim – miało większe nasilenie od średniej (2,1 proc.). Relatywnie spokojnie było natomiast w Tarnowie (wzrost liczby zawieszonych firm o 1 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska