
Najwięcej nowych firm pojawiło się w branży energetycznej – co miało niewątpliwy związek z boomem na montaż fotowoltaiki na dachach domów w całej Małopolsce; nowe firmy z tego sektora stanowiły ponad 26 procent noworejestrowanych podmiotów. Na drugim miejscu podium znalazły się przedsiębiorstwa zajmujące się informatyką i komunikacją (15,2 proc.) – ten sektor od wielu miesięcy dominuje w Krakowie i większość przyrostu kumuluje się właśnie tutaj. Co ciekawe, trzecie miejsce wśród rejestrowanych podmiotów (9 proc. ogółu) zajęły firmy gastronomiczne i hotelarskie.


Wedle danych GUS, liczba firm z zawieszoną działalnością zwiększyła się we wszystkich powiatach Małopolski – z wyjątkiem miechowskiego. Najbardziej dramatyczny wzrost widać w powiecie nowotarskim: grono zawieszonych wzrosło tam w miesiąc o prawie 10 procent (!). Źle dzieje się także w Nowy Sączu (wzrost liczby zawieszonych o 4,5 proc.) i powiecie tatrzańskim (4,4 proc.).

Bardzo mało firm powstaje w Nowym Sączu (57) i Tarnowie (66), ale też relatywnie mało się zamyka (odpowiednio: 25 i 39).