Cracovia wygrywa i wypływa na powierzchnię

Cracovia pokonała Arkę 2:0
Cracovia pokonała Arkę 2:0 Andrzej Banaś / Polska Press
W meczu 32. kolejki ekstraklasy Cracovia zwyciężyła Arkę Gdynia 2:0.

Tydzień temu Cracovia w nieprawdopodobnych okolicznościach wypuściła z rąk zwycięstwo w Lubinie. Prowadziła do 90 minuty 2:0 i zaledwie zremisowała. Piłkarze „Pasów” chcieli się zrehabilitować za tamtą wpadkę.
Do Krakowa przyjechał zdobywca Pucharu Polski, który po to trofeum sięgnął przed tygodniem, pokonując po dogrywce 2:1 Lecha Poznań. Musiał wrócić do ligowej rzeczywistości w której broni się przed spadkiem.
Do wyjściowej jedenastki gospodarzy dostał się Diego Ferraresso, wystąpili też nieobecni w poprzednim spotkaniu Marcin Budziński oraz Deleu. Zabrakło Tomasza Brzyskiego, Radosława Kanacha i Jakuba Wójcickiego, który zszedł z boiska z kontuzją już po kilku minutach poprzedniego meczu.

Ciężar gatunkowy poniedziałkowego spotkania był ogromny. „Pasy” były w strefie spadkowej, Arka tuż nad nią. To determinowało ostrożną grę obu zespołów. W 5 min po rzucie rożnym główkował Piotr Malarczyk, ale Pavels Steinbors spisał się jak należy i odbił piłkę. W odpowiedzi gdynianie przeprowadzili groźną akcję, którą zakończył strzałem Luka Zarandia, ale Grzegorz Sandomierski obronił. W 14 min goście o mało co nie sprokurowali gola. Marcin Warcholak wybijając piłkę trafił nią w Mateusza Szczepaniak i futbolówka potoczyła się w stronę bramki, ale minęła słupek. Szczepaniak był bardzo aktywny, nie było dla niego straconych piłek. Podobnie na lewej flance Deleu, który często zapędzał się na połowę rywala. W 24 min to on podawał do Mateusza Cetnarskiego, który strzałem z woleja nie trafił w bramkę. W 37 min Szczepaniak przeprowadził akcję prawym skrzydłem, podał do Marcina Budzińskiego, który strzelił niecelnie. Goście ograniczali się do kurczowej obrony i od czasu do czasu wychodzili z kontratakami. W44 min po rzucie rożnym powstało ogromne zamieszanie na przedpolu bramki Steinborsa. Strzelał Krzysztof Piątek, bramkarz odbił piłkę, potem nikt jej nie dobił. Wyszła ona jednak na aut i po nim Damian Dąbrowski popisał się kapitalną wrzutką, Piątek wyskoczył i głową strzelił 11. bramkę w tym sezonie, a 10. dla Cracovii.

W drugiej połowie Arka zagrała odważniej. W 51 min Piątek strzelił drugą bramkę, posyłając piłkę po ograniu Steinborsa do pustej bramki, ale arbiter odgwizdał jego faul na Krzysztofie Sobieraju chwilę wcześniej i gola nie uznał.
Niebawem Piątek zobaczył żółtą kartkę, która wyklucza go z następnego spotkania (czwarte upomnienie w tym sezonie).

Krakowianie zaczęli grać wyrachowany futbol, czekali na to, co zrobi przeciwnik. I doczekali się na błąd rywali. Ręką w polu karnym zagrał Warcholak. Arbiter podyktował „jedenastkę”, a nie zmarnował jej Dąbrowski. To czwarty jego gol w tym sezonie, czwarty z karnego.

W 90 min strzelał Tomas Vestenicky, ale wprost w bramkarza. Arbiter przedłużył spotkanie o 6 minut. Po rzucie rożnym groźnie strzelał Warcholak, ale obok słupka.
Od tej pory gospodarze kontrolowali już boiskowe wydarzenia.
W następnej kolejce, w sobotę, Cracovia zagra w Płocku z Wisłą.

Cracovia – Arka Gdynia 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Piątek 44, 2:0 Dąbrowski 73 karny.
Cracovia: Sandomierski – Ferraresso, Malarczyk, Wołąkiewicz, Deleu – Szczepaniak (90+4 Mihalik), Dąbrowski, Cetnarski (76 Vestenicky), Budziński, Jendrisek – Piątek (90 Steblecki).
Arka: Steinbors – Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak – Zarandia (64 Błąd, 69 Formella), Szwoch, Łukasiewicz, Marciniak, Bożok – Trytko (46 Siemaszko).
Sędziowali: Paweł Raczkowski (Warszawa) oraz Konrad Sapela (Łódź) i Tomasz Niemirowski (Płochocin). Żółte kartki: Piątek (63, niesportowe zachowanie) - Bożok (58, faul), Szwoch (63, niesportowe zachowanie). Widzów: 6279.