https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy chętni na nieruchomości w Polsce. Najwięcej lokali kupują Ukraińcy, Niemcy i Białorusini

Spośród cudzoziemców polskie nieruchomości najchętniej nabywają nasi sąsiedzi.
Spośród cudzoziemców polskie nieruchomości najchętniej nabywają nasi sąsiedzi. 123RF.com
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało raport na temat sprzedaży polskich nieruchomości obcokrajowcom. Okazuje się, że w 2018 r. cudzoziemcy jeszcze chętniej niż w poprzednich latach kupowali u nas budynki i grunty.

W 2018 r. cudzoziemcy przeprowadzili w Polsce 16 531 transakcji zakupu nieruchomości – poinformowało w czerwcu 2019 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Były to zarówno nieruchomości gruntowe, jak i wszelkiego rodzaju lokale. Jeśli chodzi o narodowość kupujących, najwięcej z nich pochodziło z krajów sąsiadujących z Polską, a na pierwszym miejscu w przypadku lokali znaleźli się Ukraińcy.

Jeśli budżet na zakup zaplanowaliśmy „na styk”, nieprzewidziane wydatki łatwo mogą wpędzić nas w kłopoty. A trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wydatki zdarzają się zawsze. Wybierając mieszkanie lub dom, nigdy nie przekraczajmy wyznaczonej sobie górnej granicy finansowej i odłóżmy pewną kwotę w charakterze poduszki finansowej.Przejdź do kolejnych porad, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...

Cudzoziemcy kupują coraz więcej nieruchomości

W porównaniu z latami poprzednimi obcokrajowcy byli bardziej zainteresowani polskimi nieruchomościami. Największy skok liczby transakcji odnotowano między 2017 a 2018 rokiem. Dwa lata temu cudzoziemcy nabyli w naszym kraju 5464 nieruchomości gruntowe (działki) oraz 6385 lokali (mieszkalnych i użytkowych). W zeszłym roku było to już 7334 działek i 9197 lokali. Warto zauważyć, że nawet po tym wzroście transakcje dokonywane przez cudzoziemców wciąż stanowią niewielki odsetek ogółu transakcji zakupu nieruchomości w Polsce.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

W ramach corocznego sprawozdania na temat zakupu lokali i gruntów przez obcokrajowców MSWiA wskazało też, w których regionach kraju dokonywano tych transakcji. Lokale mieszkalne i lokale użytkowe najchętniej nabywano w dużych miastach. Prym wiodły Warszawa (2951 lokali), Kraków (1262 lokali) oraz Wrocław (987 lokali). Jeśli chodzi o grunty, nabywano je najchętniej w województwach śląskim, mazowieckim i łódzkim.

Mieszkania najchętniej nabywają Ukraińcy, Niemcy i Białorusini

Resort spraw wewnętrznych przyjrzał się również temu, skąd pochodzili nabywcy polskich nieruchomości. W przypadku gruntów wśród osób fizycznych dominowali kolejno Niemcy, Austriacy i Francuzi. Gdy chodziło o zakupy dokonywane przez zagraniczne firmy, były to głównie przedsiębiorstwa z przewagą kapitału holenderskiego, niemieckiego i luksemburskiego. Łącznie obcokrajowcy zakupili 5035,51 ha gruntów, z czego 798,91 ha działek rolnych i leśnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Nieco inaczej było w przypadku lokali mieszkalnych. Tu najwięcej nabyli:

  • Ukraińcy – łącznie 109,6 tys. mkw. powierzchni,
  • Niemcy – łącznie 50,3 tys. mkw. powierzchni,
  • Białorusini – łącznie blisko 20 tys. mkw. powierzchni.

[QUIZ] Jakim jesteś meblem?

Zezwolenia łatwe do uzyskania

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia) oraz Szwajcarii muszą na ogół uzyskać zezwolenie, żeby nabyć położoną w Polsce nieruchomość. Żeby otrzymać zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić określone w ustawie przesłanki, m.in. wykazać swoje trwałe więzi z Polską, uzasadniające chęć zakupu nieruchomości.

Jak wynika z informacji MSWiA, w 2018 r. wydano łącznie 241 takich zezwoleń. Dotyczyły one głównie zakupu nieruchomości w województwach:

  • dolnośląskim,
  • małopolskim,
  • mazowieckim,
  • pomorskim,
  • śląskim.

Ponadto wydano 8 decyzji odmownych, uniemożliwiających wnioskodawcom z zagranicy zakup mieszkań, domów, lokali, działek, gruntów czy akcji i udziałów w spółkach.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Biedni Ukraincy wykupuja nasze mieszkania! Wojna chyba im sluzy. Dostaja kase od glupiej Polski i jeszcze nam kluja w iczy Bandera. Do Unii wchodza tylnymi drzwiami. Korzystaja nie wplacajac skladek. Drogi rzadzie, jak wybuchnie wojna to sami sobie bedziecie bronic tej ziemi. Nie jest ona juz POLSKA.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska