https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza wycinka drzew przy al. Jana Pawła II w Krakowie. Mieszkańcy zachodzą w głowę, co się dzieje, a inwestor ma już konkretne plany

Marcin Banasik
Teren gdzie wycięto drzewa leży tuż przy figurce Chrystusa
Teren gdzie wycięto drzewa leży tuż przy figurce Chrystusa Marcin Banasik
Przy al. Jana Pawła II w rejonie gdzie stoi charakterystyczna kapliczka z Chrystusem wycięto drzewa. Teren, na którym pozostawiono połacie wiór z wycinki, z tygodnia na tydzień jest coraz bardziej zaśmiecony. Działka ta należy do prywatnej osoby. Mieszkańcy obawiają się, że inwestor chce wcisnąć tam blok. Okazuje się, że Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK wydał zezwolenie na usunięcie łącznie 26 drzew, które kolidują z planowaną budową bloku i hotelu.

Mieszkańcy są zdezorientowani

Plac został ogołocony z kilkudziesięciu drzew. Wszędzie są trociny i sporo śmieci, głównie w postaci butelek po alkoholu. Kiedy pytamy okolicznych mieszkańców, czy wiedzą, jaki jest powód wycinki odpowiadają, że nie.

- Nikt nas nie informował. Przyszła ekipa z piłami, ścięła drzewa i tyle - na razie cisza. Podejrzewamy tylko, że w planach może być budowa bloku - mówi jeden z mieszkańców pobliskiego bloku.

Okazuje się, że teren nie należy do miasta. Jest to prywatna działka. Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK wydał zezwolenie na usunięcie łącznie 26 drzew w ramach dwóch postepowań administracyjnych, przy czym teren był porośnięty znacznie większą ilością drzew, których usunięcie nie wymagało zezwolenia – głównie sumaki octowce i klony jesionolistne o obwodach pni mniejszych niż ustawowy próg kwalifikujący do obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie, oraz orzechy włoskie.

- W ramach postępowań o wydanie zezwolenia sprawa była omawiana podczas zespołu zadaniowego ds. ochrony zieleni przy udziale ekspertów z zakresu architektury krajobrazu oraz przedstawicieli organizacji ekologicznych. Stanowisko zespołu wskazywało na brak możliwości i celowości ochrony tych drzew w procesie inwestycyjnym z uwagi na ich stan. Usunięta zieleń ma być odtworzona w postaci nasadzeń zastępczych na terenie inwestycji w sposób z nią wkomponowany. Projekt nasadzeń został pozytywnie zaopiniowany przez zespół zadaniowy ds. ochrony zieleni - mówi Joanna Dubiel, z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Co inwestor chce wybudować?

Z informacji przekazanych przez biuro prasowe wynika, że drzewa kolidowały z planowaną inwestycją budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym, lokalami użytkowymi (handel, usługi), drogami i parkingami.

Obok ma zostaćwybudowany budynek hotelowy z garażem podziemnym, lokalami użytkowymi (handel, usługi) drogami i parkingami. Wjazd na teren tej inwestycji ma być od ul. Marii Dąbrowskiej.

- W tym miejscu sąd administracyjny uchylił postanowienia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wobec czego inwestor przedłożył decyzję ustalającą warunki zabudowy wydaną w roku 2007, której ważność była przywrócona przez sąd administracyjny - mówi Joanna Dubiel.

Nie wiadomo, kiedy planowane jest rozpoczęcie prac.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska