https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyberbezpieczeństwo. Jak firmy mogą ochronić się przed atakiem hakerskim?

Maja Piotrowska AIP
Marek Zakrzewski
Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma cyfrowymi zagrożeniami. O tym jak ograniczyć niebezpieczeństwo, podczas międzynarodowej konferencji w Sophia Antipolis, opowiedzieli eksperci z firmy Fortinet

– Cyfrowa gospodarka jest napędzana przez innowacje technologiczne, co wywołuje zarówno korzystne, jak i negatywne skutki w cyberbezpieczeństwie. Rozpowszechnienie urządzeń podłączonych do internety stworzyło prawdziwy ''plac zabaw'', coraz trudniejszy do zabezpieczenia. Nakłada się nacisk na automatyzację i sztuczną inteligencję w niewiarygodnym tempie i skali, a zagrożenie ze strony hakerów wciąż wzrasta – mówił Derek Manky. Ekspert zwrócił też uwagę na to, że coraz więcej urządzeń jest zagrożonych cyberatakiem. – Jeszcze 10 lat temu wirusy infekowały głównie system Windows. Teraz zagrożenie dotyczy także Mac'ów, czy telefonów – zaznaczył.

Jak powinny chronić się firmy i czy zawsze wiąże się to z dużymi kosztami? –Zapewnienie bezpieczeństwa firmie sprawdza się do tego, co zwykle nazywam 'świętą trójcą bezpieczeństwa'. Są to kolejno: bezpieczeństwo, odpowiedni sprzęt i edukacja użytkownika. Należy pamiętać, że cyberprzestępca zawsze wykorzystuje najsłabsze ogniwo, którym najczęściej jest właśnie użytkownik. Dlatego tak kluczowe są szkolenia, poprzez m. in programy uświadamiające, czy testy online. Gdy zadbamy o te czynniki, profesjonalna pomoc z zewnątrz nie będzie potrzebna. Kolejnym ważnym punktem jest segmentacja.– mówił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) ekspert ds. cyberprzestępczości Guillaume Lovet.

Według ekspertów z grupy Fortnet organizacje powinny także zwracać uwagę na odpowiednią kontrolę zabezpieczeń urządzeń. Rozwiązania dotyczące bezpieczeństwo powinny przekształcać się w profesjonalne systemy, budowane z myślą o zintegrowanej technologii, inteligencji stanowiącej zagrożenie – twierdzą specjaliści Fortinet. W takim stopniu, w jakim jest to możliwe, systemy bezpieczeństwa powinny również działać z cyfrową szybkością. To oznacza automatyczną odpowiedź systemów zabezpieczających i stosowanie AL, co pozwola sieciom podejmować właściwe decyzje.

Cyberprzestępczość to olbrzymi problem nie tylko dla całego świata, ale też dla Polski. Badanie firmy Fortinet pokazuje, że aż 95% firm w Polsce (zatrudniające powyżej 250 osób) doświadczyło w ostatnim czasie cyberataku. Pomimo tego według 47% decydentów w kwestiach IT, cyberbezpieczeństwo nie jest priorytetem dla zarządów ich firm.

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska