W ubiegłym roku o zwrot podatku akcyzowego ubiegało się ponad milion rolników. W tym roku każdy gospodarz, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien w terminie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 sierpnia 2015 r. złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2015 r. do 31 lipca 2015 r.
Pieniądze wypłacane będą w terminie: 1 - 31 października 2015 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
W budżecie państwa na dopłaty do paliwa rolniczego przeznaczono kwotę 800 mln zł. Limit ilości oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych w 2015 roku wynosi 86 litrów. Stawka zwrotu podatku na 1 litr oleju wynosi 0,95 złotych zaś limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych w 2015 roku to 81,70 zł
- Zgodnie z art. 5 ustawy decyzję w sprawie zwrotu podatku akcyzowego wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje w terminie 30 dni od dnia złożenia przez producenta rolnego wniosku o zwrot tego podatku. – mówi Katarzyna Belkiewicz z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - A zatem decyzja ta powinna wydana nie później niż trzydziestego dnia od dnia złożenia przez producenta rolnego wniosku o zwrot podatku. – dodaje.
Rolnik ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego powinien złożyć wniosek wypełniony zgodnie ze wzorem określonym rozporządzeniem oraz załączyć faktury albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego. Dokumenty te stanowią podstawę do wydania decyzji w sprawie zwrotu podatku.
- Z przepisu ustawy, o której mowa, nie wynika obowiązek dołączania przez producenta rolnego do wniosku innych dokumentów. – tłumaczy Belkiewicz - Zażądanie przez organ, na podstawie ogólnych przepisów, przedłożenia odrębnego oświadczenia o dzierżawionych użytkach lub umowy dzierżawy, może mieć miejsce tylko w sytuacjach budzących wątpliwości organu, kiedy te dodatkowe dokumenty mogłyby posłużyć do dokładanego wyjaśnienia stanu faktycznego i ostatecznie do właściwego załatwienia sprawy. – dodaje.
Zwrot podatku akcyzowego od oleju napędowego staje się coraz bardziej pożądany przez rolników. Lista wniosków szybko rośnie dlatego warto się pospieszyć i złożyć odpowiednie dokumenty.
Źródło: Gazeta Krakowska