Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Człowiek Roku 2014". Oto Zwycięzcy plebiscytu! [NOWE ZDJĘCIA]

(mas)
W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się gala plebiscytu Gazety Krakowskiej - "Ludzie Roku 2014". Gospodarzami byli red. Teresa Brandys (od początku zajmująca się organizacją plebiscytu) i Marek Moskalik.

Na widowni znaleźli się laureaci oraz członkowie kapituły i zaproszeni goście. Przewodniczącym kapituły niezmiennie jest prof. Józef Lipiec, którego w pracach wspomagali: prof. Jerzy Sadowski - kardiochirurg, ks. inf. dr Bronisław Fidelus - wikariusz generalny kurii krakowskiej, dr Krzysztod Pawłowski - prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu oraz Małgorzata Cetera-Bulka - prezes Polskapresse Oddział Prasa Krakowska, Wojciech Harpula - redaktor naczelny Gazety Krakowskiej i Teresa Brandys - kierownik Działu Dodatków i Poradników w Gazecie Krakowskiej.

Laury wyróżnionym wręczali: Małgorzata Cetera-Bulka, prof. Jerzy Sadowski oraz wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.
Oto grono tegorocznych laureatów:

  • 1. Stanisław Bańbor - tarnowski cukiernik, założyciel i prezes stowarzyszenia Dajmy Dzieciom Miłość - za wielkie serce dla chorych i niepełnosprawnych dzieci, za pomoc pokrzywdzonym przez los, zwłaszcza w odbudowie domów po pożarach.
  • 2. Wiesława Borczyk - prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu - za wrażliwość, budowanie wspólnoty wśród osób starszych poprzez Uniwersytety Trzeciego Wieku i wszelkie inicjatywy na rzecz seniorów w Nowym Sączu.
  • 3. Prof. Andrzej Chwalba - historyk, eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz dziejów Krakowa - za nieustający entuzjazm, z jakim przybliża nam historię oraz dzieje Polski, Europy i świata.
  • 4. Dr n. med. Tomasz Darocha - lekarz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownik TOPR - za wielką pasję i współutworzenie systemu leczenia z głębokiej hipotermii, w tym za uratowanie małego Adasia i innych.
  • 5. Prof. Dariusz Dudek - kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - za profesjonalizm, za wszystkie nowatorskie zabiegi ratujące życie, a także za to, że od kilku lat społecznie opiekuje się mieszkańcami gminy Niedźwiedź.
  • 6. Krzysztof Grzesik - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu - za przekształcenie szpitala w nowoczesną placówkę, za dzienny oddział rehabilitacji, dzięki czemu szpital jest bliżej pacjenta. Za walkę o prawa pacjentów chorych na gruźlicę.
  • 7. Jan Hyra - przewodnik po cerkwi w Kwiatoniu - za serce i codzienną troskę, jaką otacza ten niezwykły skarb narodowy oraz pasję, z jaką przybliża turystom historię tego obiektu.
  • 8. Paweł Jarczewski - prezes Grupy Azoty - za inwestycje i miejsca pracy w regionie, za wspieranie tarnowskiego sportu i kultury.
  • 9. Mateusz Juszczyk - uczeń XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie - za odwagę i obywatelską postawę - za uratowanie życia kierowcy i pasażerów.
  • 10. Rafał Kiwior - tarnowianin, organizator imprez kartingowych, koordynator ogólnopolskiej akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa" - za społecznikowską pasję i propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz aktywnych form wypoczynku i sportowego trybu życia wśród młodzieży.
  • 11. Kamil Stoch - skoczek narciarski, dwukrotny mistrz olimpijski w 2014 roku - za medale na olimpiadzie i mistrzostwach świata, za pracowitość, skromność i uśmiech dla kibiców.
  • 12. Jerzy Trela - aktor teatralny i filmowy, przez lata związany ze sceną Narodowego Starego Teatru - za całokształt, za wszystkie wielkie kreacje teatralne i filmowe, za to, że przez lata przyciąga ludzi do teatru.
  • 13. Gabriela Tuzimek - dwunastolatka z Biskupic Radłowskich- za bohaterstwo i odwagę, za dojrzałą postawę i uratowanie sióstr z płonącego domu.

Każdy z laureatów miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami. Rozbawił wszystkich aktor Jerzy Trela, który opowiedział o poczatkach swojej kariery. Było to dawno, w czasach szkolnych. Spotkały go wtedy niepowodzenia na niwie nauki języka polskiego. W dzienniku było sześć dwój za wiersze zapisanych atramentem i koledzy uprosili nauczycielkę, by dała mu ostatnia szansę. Ta niewiele się zastanawiając poleciła nauczyć się wiersza adama Mickiewicza pt. "Śmierć pułkownika". Trela zadeklamował i dostał czwórkę, ale wpisaną do dziennika ołówkiem. I tak rozpoczęła się jego kariera recytatora, bo na każdą uroczystość deklamował "Śmierć pułkownika". Wreszcie koledzy zagrozili mu, że jak nie nauczy się innego wiersza, to sam poniesie śmierć na scenie. - Co było robić - ze śmiechem mówił aktor. - Nauczyłem się innego wiersza i tak już zostało. Co chwilę uczę się czegoś nowego, by prezentować ze sceny widzom.

Gale zakończyło wspólne zdjęcie. Laureaci emanowali radością, przekazywali też podziękowania dla Czytelników, którzy na nich głosowali. Zapewniali, że nie ustana w pracy dla dobra bliźnich.

Jeden z laureatów Stanisław Bańbor z Tarnowa, jak przystało na cukiernika, przywiózł dla wszystkich ogromny 15-kilogramowy tort śmietankowo-truskawkowy z logo plebiscytu. Smakował wspaniale.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska