FLESZ - Parkowanie drożeje. Znamy nowe stawki
W Tarnowie trwa właśnie montaż specjalnych czujników na wyznaczonych parkinach w ścisłym centrum. Czujniki zainstalowano już częściowo na górnym odcinku ulicy Krakowskiej, na ul. Targowej oraz przy Legionów (od Wałowej do Mickiewicza). Każdy z nich wyposażony jest we własną baterię i nadajnik, dzięki którym emitować będzie do systemu drogą radiową sygnał z informacją o tym, czy dane miejsce jest zajęte czy wolne.
- Są to czujniki dualne, które wykrywają zajętość miejsca parkingowego na podstawie pola magnetycznego oraz podczerwieni - wyjaśnia Wiktor Pabian z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
System zostanie tak skonfigurowany, aby wykrycie pojazdu następowało po około 10 sekundach. W ten sposób eliminowane mają być błędy spowodowane m.in. przejechaniem samochodem przez miejsce parkingowe bez zatrzymania się na dłużej. - Transmisja radiowa nawiązywana będzie tylko z chwilą wykrycia pojazdu lub kiedy zajęte przez niego miejsce będzie zwalniane. W ten sposób znacząco zredukowany zostanie pobór energii i zwiększona będzie żywotność czujników – dodaje Pabian.
Łącznie zamontowanych zostanie w najbliższych tygodniach 600 czujników parkingowych, m.in. na ulicach: Krakowskiej (od Malczewskiego do Batorego) i jej przecznicach dochodzących do Bema, na Bernardyńskiej, Szerokiej, częściowo na Lwowskiej i Dąbrowskiego, Bożnic oraz Goldhammera, Brodzińskiego, Legionów, Piłsudskiego (od Wałowej do Mickiewicza), a także na pl. Bohaterów Getta. Podobne rozwiązania, jak w Tarnowie, wprowadzono wcześniej już m.in. w Gliwicach, Wrocławiu oraz Piasecznie.
Poza samą samymi detektorami miejsc parkingowych, miasto otrzyma cały system informatyczny. Dzięki temu na stronie internetowej oraz w specjalnej aplikacji na smartfony można będzie łatwo sprawdzić, gdzie w danej chwili można pozostawić samochód. Aplikacja dodatkowo wyposażona będzie w podobną do nawigacji funkcję naprowadzania kierowcy na wybrane wolne miejsce parkingowe.
- Informacje te wyświetlane będą w czasie rzeczywistym. Może oczywiście zdarzyć się, że zanim dojedziemy na wybrane miejsce, to ktoś w międzyczasie już je zajmie – przyznaje Artur Michałek, dyrektor ZdiK w Tarnowie.
W takiej sytuacji radzi wybierać takie lokalizacje, gdzie dostępna będzie większa ilość wolnych miejsc. Informacje o takich „rejonach” wyświetlane będą także na bieżąco na 10 elektronicznych tablicach, które ustawione zostaną w różnych miejscach Tarnowa, przy drogach dojazdowych do centrum. Maszty pod takie tablice pojawiły się już m.in. na ulicy Starodąbrowskiej (obok szpitala), Gumniskiej oraz na Szkotniku. Kierowcy będą mogli z nich dowiedzieć się także, jaką trasę wybrać, aby najszybciej przejechać przez miasto i ominąć korki.
System będzie zbierał informacje przez 24 godziny na dobę i przekazywał je kierowcom w czasie rzeczywistym.
- Firma wykonuje prace przeważnie popołudniami, a nawet wieczorami, na krótkich odcinkach ulic, aby maksymalnie zminimalizować utrudnienia w ruchu. System powinien zacząć funkcjonować w połowie roku i znacznie ułatwić kierowcom poruszanie się po mieście oraz znalezienie miejsca na parkingu – przekonuje dyrektor Michałek.
Zaparkowanie w centrum Tarnowa w ciągu dnia graniczy wręcz z cudem. Sytuacji pod tym względem nie poprawiła nawet, wprowadzona kilka miesięcy temu podwyżka opłat parkingowych.
