https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy otwarcie Serenady zakorkuje ulice?

Bartosz Dybała
Do nowej galerii handlowej będzie można dojechać estakadą, której budowa jednak się opóźnia. Może to spowodować olbrzymie korki przez kilka najbliższych miesięcy.

27 października klienci będą mogli zrobić zakupy w nowej galerii handlowej Serenada. Nie wjadą tam jednak estakadą, której budowa toczyła się równolegle. Ma być ona nie tylko wjazdem do galerii, ale również poprawić płynność ruchu wzdłuż ulicy Dobrego Pasterza i zapewnić łatwiejszy przejazd do Mistrzejowic. Na jej otwarcie trzeba poczekać, co według okolicznych mieszkańców może spowodować, że w tym rejonie miasta utworzą się gigantyczne korki

- Wpłynął do nas wniosek wykonawcy o trzymiesięczne przesunięcie terminu oddania estakady. Nie został jeszcze rozpatrzony - informuje Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Prace te nie powinny mieć wpływu na ruch na Bora Komorowskiego.

Tymczasem mieszkańcy twierdzą, że nawet teraz z płynną jazdą w tej okolicy jest problem.

- Kierowcy stoją w korkach od rana do nocy - narzeka Maciej Dudek, który zgłosił nam problem. Jest obawa, że skoro estakada nie zostanie oddana do użytku wraz z otwarciem Serenady, to zator będzie jeszcze większy.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Urzędnicy miejscy uspokajają. - Obiekt obsługiwany będzie od ulicy Dobrego Pasterza. Proszę pamiętać, że to było uwzględnione w pozwoleniu na budowę - twierdzi Pyclik. - Budowa estakady to inicjatywa własna właściciela Serenady, z którą zwrócił się do miasta. Ma ułatwić obsługę centrum handlowego.

Estakada (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach) miała być gotowa najpóźniej w listopadzie. Już wiadomo, że termin nie zostanie dotrzymany. Dlaczego?

- Okoliczności, które spowodowały opóźnienie budowy, wynikały z różnych czynników, głównie jednak z decyzji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A., które - korzystając z faktu, że prowadziliśmy prace związane z przebudową infrastruktury w tym rejonie - postanowiło zmodernizować swoją sieć - mówi Anna Skrocka, PR Manager, odpowiedzialna za kontakt z mediami z ramienia wykonawcy Serenady. - Nie bez znaczenia są również czynniki pogodowe: mroźna zima i bardzo wysokie temperatury latem, które uniemożliwiały wykonywanie niektórych prac, np. betonowania.

Jeżeli wniosek wykonawcy zostanie rozpatrzony pozytywnie, można się spodziewać, że estakadą pierwsi kierowcy przejadą dopiero w marcu 2018 roku. Do tego czasu muszą uzbroić się w cierpliwość, a nawet przygotować na kolejne remonty ulic.

Jak poinformowali urzędnicy z ZIKiT-u, dziś o godz. 20 rozpocznie się modernizacja nawierzchni na ulicy Opolskiej. Chodzi o odcinek od ul. Pleszowskiej do Kazimierza Wyki (w kierunku wyjazdu z Krakowa). W tym czasie pojawią się zwężenia do jednego pasa ruchu. Prace będą tylko w godzinach nocnych (od 20 do 6) i zakończą się 20 października o godz. 6.

W Krakowie już mamy remontowy armagedon. Nadal zawężona jest do jednego pasa ruchu aleja Pokoju (w związku z wymianą nawierzchni na odcinku od ronda Czyżyńskiego do ronda Dywizjonu 308). Trwa przebudowa ulicy Basztowej, a na Grzegórzeckiej obowiązuje ruch jednokierunkowy w stronę ronda Grzegórzeckiego, co też powoduje utrudnienia. Zmieniona organizacja ruchu ma związek z przebudową wiaduktu nad wspomnianą jezdnią. Kolejarze dobudowują dodatkową parę torów dla kolei aglomeracyjnej.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 19. "Szpery"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Reader
czy naprawdę nie można było najpierw dokończyć remontów a potem otwierać takiego molocha?
L
Luck
;)
o
olo
Jak by najemcy zaczęli wspominać o pozwie przeciwko właścicielowi, który nie otrzymał pozwolenia na otwarcie z powodu braku estakady, to by właściciel w nocy własnymi rękami beton mieszał, żeby zdążyć. A tymczasem na budowie prace praktycznie wstrzymane, a urzędnicy tłumaczą właściciela, zamiast go przycisnąć i zmusić do oddania estakady w terminie. Co najmniej, jak by im za to płacił. Dzisiejsze technologie pozwalają budować prawie niezależnie od pogody, tylko trzeba chcieć
o
olo
I do tego jeszcze głupawe teksty urzędników tłumaczące właściciela: Budowa estakady to inicjatywa własna właściciela Serenady. Tak, sam chciał wydać grubą kasę na drogę, bo nie miał co z nią zrobić. Myślałem, że urzędnicy już się nie mogą bardziej skompromitować, a tu taki kwiatek
o
ola
Czyli co? Galerię dało się budować, a estakady już nie?
o
olo
"Wpłynął do nas wniosek wykonawcy o trzymiesięczne przesunięcie terminu oddania estakady. Nie został jeszcze rozpatrzony". No i w czym problem? Rozpatrzyć pozytywnie, ale uzależnić pozwolenie na otwarcie Serenady od otwarcia estakady. To by był pokaz szybkości na budowie. I pewnie by się tam pojawiło kilku pracowników, a nie tak jak teraz dwóch zamiata i tyle.
A
Anka
Te koleś ty może wyjdź czasem sprzed tego komputera. Łagodna zima była 2 lata temu - można było rowerem jeździć bez problemu cały rok, a w święta było 15 stopni na plusie. Teraz był śnieg i lód. Pracowałeś kiedyś na mrozie?
P
Pyclik ty chooju
Ile kasy wziął pyclik i czy jest aż takim debilem??
x
x
Ulica Dobrego Pasterza jest już i bez Serenady przeciążona i nie powinna być rozpatrywana jako droga dojazdowa do galerii. Wjazd powinien być od centrum Krokus, z Lublańskiej tylko prawoskręt i na Bora Komorowskiego wjazd i wyjazd.
i
i nieobiektywny
Pewnie jako przyjezdny ze wsi nie wiesz co to rondo i żukiem z kapustą ciężko wystartować w normalnym miejskim ruchu ale zapewniam cię że kierowcy w Krakowie nie mają problemu z rondami.
x
x
szkoda że nie mamy bezpośredniego wpływu na to kto siedzi w "spółkach miejskich" bo od tych gagatków trzeba by zacząć. ZIKiT teraz tylko zleca i wali fakturami za wszystko a w razie wpadki nie jest winny tylko "zwraca się do wykonawcy". Super to chłopcy przemyśleli.
z
zenon
Gdyby mniej pili to serenada i estakada już by były tyle co tam się pije to masakra
J
JAREX
RONDA to w Krakowie to najbardziej niebezpieczne skrzyżowania, dlatego Krakowskim kierowcom można wybudować TYLKO skrzyżowania ze światłami.
r
rex
Mrożna zima przecież oni pracę przy estakadzie zaczeli w maju a nie miesiącach zimmowych, dla przypomnienia zima w tym roku była łagodnia a prace przy Serenadzie były prowadzone cały czas przez CAŁĄ ZIMĘ !
k
kotek
która nie ma doświadczenia w budownictwie mostowym, no i takie mamy teraz efekty.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska