https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy PiS wystawi polityka PO do walki z Majchrowskim?

Piotr Rąpalski
Dr Marek Lasota, radny klubu PO w sejmiku małopolskim.
Dr Marek Lasota, radny klubu PO w sejmiku małopolskim. Fot. Adam Wojnar
Członek klubu PO w sejmiku województwa kandydatem PiS na prezydenta Krakowa? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jest to możliwe. PiS ma prowadzić rozmowy z dr. Markiem Lasotą, dyrektorem krakowskiego IPN.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, PiS nakłania dr. Marka Lasotę, dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz radnego województwa, do startu w wyborach na prezydenta miasta. Mimo tego, że jest on w sejmiku małopolskim członkiem klubu Platformy Obywatelskiej, to do tej partii jednak nie należy. Równocześnie jest wykładowcą katolickiej uczelni, a z racji kierowania IPN ma dobre kontakty ze środowiskami niepodległościowymi. Łatwo mógłby zyskać poparcie prawicowego elektoratu, ale nie tylko.

Poszukiwania kandydata dla PiS prowadzi poseł Ryszard Terlecki. Zapytany, nie zaprzeczył, że rozmawia z Lasotą. - Oficjalnego kandydata przedstawimy w połowie przyszłego tygodnia. Nic więcej nie powiem - uciął krótko poseł.

Sam Lasota przebywa na urlopie w ciepłych krajach i nie mógł z nami porozmawiać.

Marek Lasota może być sprytną odpowiedzią na wycofanie się z wyścigu posła Jarosława Gowina, lidera Polski Razem. Początkowo to jego typowano na kandydata koalicji PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem. Miał zyskać głosy większości prawicowego elektoratu, ale też części zwolenników PO - bo długo był członkiem tej partii. W takim układzie Gowinowi dawano duże szanse w starciu z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Podobną strategię przyjąć mógł teraz PiS. Lasota, związany z Solidarnością poseł I kadencji Sejmu z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum, doktor nauk humanistycznych, były dyrektor liceum katolickiego w Dąbrowie Górniczej, a obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum oraz poszukiwacz prawdy historycznej w IPN, łatwo przypadłby do gustu prawicowemu elektoratowi.

Ale z drugiej strony związany jest on z Platformą, która do wyścigu o fotel prezydenta wystawiła mało rozpoznawalną radną miejską Martę Patenę. A Marek Lasota jest bardziej znany, choćby dlatego, że prowadził programy historyczne w telewizji i radiu.

- Poszukiwanie kandydata w szeregach PO może być odebrane jako słabość PiS, ale z drugiej strony to może być zgrabne posunięcie - mówi prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To kandydat, który może przełamać podziały. Jeśli do II tury wyborów z prezydentem Jackiem Majchrowskim wszedłby wyrazisty kandydat PiS, ale związany z PO, to część elektoratu tej drugiej partii może uznać go za swojego człowieka - komentuje. - To zaskakujący pomysł, ale daje szansę na realną walkę w II turze.

Marek Bankowicz uważa, że kandydat związany wyłącznie z PiS w starciu z Majchrowskim skazany byłby na porażkę.

Koledzy Lasoty z PO w taki scenariusz nie wierzą. - Może PiS podpytuje pana Lasotę, ale pomysł jest mało realny. Świadczy o słabości partii, która nie może znaleźć kandydata u siebie - mówi Leszek Zegzda, szef klubu PO w sejmiku województwa.

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rycho
A Majchrowski jest lepszy !!!
k
kropka
czyżby PiS też prowadzil jakieś gierki? przecież to, co wyprawia Terlecki to wszelkie pojęcie przechodzi, a przecież wiadomo, że Lassota jest ze środowiska PO.Nie wiem, jakoś w tych wyborach nie ma żadnej logiki, ani żadnego konkretnego kontrkandydata dla Majchrowskiego.
E
Edi
Majchrowski PO i PiS mają gorszy program aniżeli "Obrona Praw...."
E
El
Będzie miał premię gwarantowaną. Ja też bym szefa wystawił to miałbym pracę i premie do końca życia. To nic, że szef jest ze znienawidzonej partii wroga.
p
pełnomocnik
ten adres meilowy to jest od wieloletniego pisania pism do różnych instytucji, a nie od PIS -u partii politycznej. Pozdrawiam
a
ana
nie zagłosuje na was
s
staromiejski
Zabiegi Pana Terleckiego mające na celu pozyskanie kandydata na Prezydenta miasta Krakowa w osobie Pana Lasoty to jakieś dziwne łamańce partyjne. Pan Lasota znany jest mi jako człowiek prawy, uczciwy. Ale jego związeki z samym miastem wydają mi się osobiście zbyt lużne. Fakt, że mieszka kilkanaście kilometrów od miast już w pewnym sensie stawia zapytanie o jego znajomość problemów miejskiego życia w Krakowie. To, że codziennie dojechać musi do pracy
w IPN, na uczelnię , to nie daje wiedzy o życiu i bieżących problemach miasta i jego mieszkańców. Ponadto pełni już tak wiele funkcji, że szczerze żal było by go mieszać w ten krakowski mętlik. Pozdrawiam Krakusów.
k
krakus
A może dość polityki, co mnie obchodzi gazeto jaki kto z partii do walki o stołek. Prezydent miasta powinien być dobrym managerem i dyplomatą, z wizją miasta wielkiego jakim jest Kraków, nie jakiejś miejscowości do 100 tyś mieszkańców.
M
Mieszkańcy Krakowa
Mieszkańcy Krakowa decydują sami. Przyszłość Krakowa: DACH NAD GŁOWĄ dla każdego obywatela miasta, WYKSZTALCENIE w kierunku indywidualnych zdolności OPIEKA ZDROWOTNA bezwarunkowa dla wszystkich/WSZYSTKO ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ/

Program wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów oraz kandydata na prezydenta miasta Krakowa Graniwida Sikorskiego.

Programem jest taki rozwój Krakowa który zapewni dobre miejsce do mieszkania jego mieszkańcom. Celem jest społeczny charakter władzy uchwałodawczej i wybór Prezydenta realizującego te cele.
1.Skupienie się na podstawowych potrzebach, takich jak praca, mieszkanie, służba zdrowia, edukacja:
2.Przywrócenie należnej roli Radzie Miasta Krakowa. Każdy projekt Uchwał winien być opiniowany przez Komisję Rady, oraz konsultowany przez czynniki społeczne.
3.Zmiany w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Krakowa poprzez utworzenie stanowiska Z-cy Prezydenta ds. Polityki Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Mieszkalnictwa i Budownictwa Komunalnego kosztem połączenia stanowisk Z-cy Prezydenta ds. Edukacji i Kultury. Celem jest skupienie zadań i odpowiedzialności w tym zakresie.
4.Domaganie się od władz państwowych urealnienia zaniżonych dotacji i subwencji na zadania zlecone i realizowane przez Miasto.
5.Natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży gruntów znajdujących się w posiadaniu miasta.
6.Prowadzenie polityki społecznej faktycznie przeciwdziałającego bezrobociu, wykluczenia społecznego i bezdomności.
7.Realizowanie polityki mieszkaniowej i zapobiegania bezdomności, zgodnie z propozycjami strony społecznej „Okrągłego Stołu Mieszkaniowego”.
zatrzymanie eksmisji z kamienic będących od dziesięcioleci własnością
Skarbu Państwa/Miasta i rozbieranych pomiędzy sobą przez najwyższych
urzędników bezprawnie na podstawie podstawianych fałszywych
dokumentów, weryfikacja tych dokumentów i utworzenie Spółdzielni
komunalnych z zastosowaniem istniejącego prawa zasiedzenia i pierwokupu
przez długoletnich mieszkańców. Miasto przejmuje wszystkie pustostany
niezamieszkałe powyżej 20 lat z przeznaczeniem dla młodych rodzin lub
samotnych jako pierwsze mieszkanie mieszkańców Krakowa.
8.Wyeliminowanie patologii powodującej wykluczenie i bezdomność poprzez:
uzdrowienie sytuacji mieszkaniowej dla zasiedziałych obywateli miasta, Budownictwo komunalne na terenach Gminy które pozostały dla zabudowy.
9.Weryfikacja programów i kontrola środków unijnych przeznaczonych na zabezpieczenie mieszkań dla młodych małżeństw na odpowiednich warunkach i dla wszystkich obywateli naszego miasta.
Realizacja tego rozliczana przez społeczne komisje składające się z
profesjonalistów i wszystkich zainteresowanych. Doprowadzenie do
przejrzystości działań publicznych.
10.Wprowadzenie nadzwyczajnych egzaminów państwowych dla obejmowania
odpowiedzialnych stanowisk urzędniczych powiązanych z realną odpowiedzialnością karną za łamanie przepisów prawa.
11.zgodność inwestycji ze środowiskiem - pełna harmonia i balans przemysłu i przyrody.
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
M
Mieszkańcy Krakowa
12.Realizowanie polityki ochrony środowiska oraz jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie ilości terenów zielonych, parków miejskich, program sadzenia drzew szlachetnych, rozwój parków o charakterze leśnym / Lasek Łęgowski, Lasek Mogilski, Borek Fałęcki, Las na Pasterniku. Pełna ochrona środowiska naturalnego Zakrzówka, Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, ochrona terenów zielonych w Podgórkach Tynieckich i Parku Jerzmanowskiego.
Wykorzystanie i ochrona przyrodnicza wybrzeży Wisły, Dłubni, Białuchy,
Wilgi i Rudawy, zalewów Bagry, Staw Płaszowski i Staw na Dąbiu oraz
terenów zielonych w Śródmieściu i innych dzielnicach Krakowa.
Odwoływanie się do ekspertów uczelni co do zagospodarowania i utrzymania terenów
zielonych / Uniwersytet Rolniczy, Politechnika Krakowska, AWF i AGH/.
Zwiększenie ilości ławek umożliwiających odpoczynek.
13.Popieranie kultury oraz bibliotek publicznych jako ośrodków kultury oraz zwiększenie programów informatyzacji oraz pomoc mieszkańcom w opanowaniu Internetu.
14.Zwiększenie programów zdrowotnych realizowanych przez Gminę Kraków.
15.Zwiększenie wpływu na koszty ogrzewania i zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój sieci ciepłowniczej i przejęcie kontroli nad elektrociepłownią Łęg.
16.Od usług, handlu i przemysłu które znajduje się na terenie miasta Krakowa a zwłaszcza z obcym kapitałem odprowadzenie miastu należnego podatku.
17.Likwidacja niskiej emisji dymów z pieców węglowych w Śródmieściu Krakowa, miasto dofinansuje doprowadzenie linii MPC do kamienic i domów. Wystąpienie o fundusze europejskie na ochronę środowiska.
18.Ściąganie inwestorów umożliwiających znalezienie lepszej pracy, tworzenie warunków dla rozwoju biznesu zarówno małego, średniego jak i dużego. Kreowanie przez Gminę nowych miejsc pracy poprzez realizowanie inwestycji.
19.Zorganizowanie sezonowych robót publicznych /sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni i nadzorowanie placów zabaw dla dzieci a szczególnie boisk szkolnych/. Wspieranie inicjatywy indywidualnych i zbiorowych mieszkańców co do robót zarobkowych.
20.Przejrzystością inwestycji i udział mieszkańców w projektach porządkiem podziału funduszy wg ważności i potrzeb inwestycji :
udrożnienie Krakowa i budowa parkingów.
21.Więcej konsultacji gminy z mieszkańcami co do planu zagospodarowania Krakowa w terenie. Lepsze przygotowanie placów zabaw dla dzieci i młodzieży.
22.Rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych.
23.Jednolity bilet roczny dla mieszkańców Krakowa komunikacji miejskiej.
24.Remonty chodników i dróg osiedlowych.
25.Przywrócenie w szkołach stołówek.
26.Wnioskowanie o urzędowe wyznaczenie terminu remontu elewacji , szczególnie w śródmieściu i graniczących ze śródmieściem dzielnicach.
27.Opieka nad emerytami, rencistami i osobami niepełnosprawnymi poprzez:
kreowanie dla nich nowych miejsc pracy, zapewnienie udziału w życiu
społecznym i kulturalnym miasta, zapewnienie im lepszej opieki zdrowotnej i
faktycznego dostępu do usług publicznych.
28.Likwidacja Straży Miejskiej i zwiększenie pieszych patroli Policji przez całą dobę.
29.Likwidacja Rad Dzielnic, na to miejsce społeczne komitety osiedlowe.

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Wyborców Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów - Graniwid Sikorski e-maile [email protected]
Tel. 604-489-954
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska