
Jemiołuszka, bo jemioła?
Polska nazwa jemiołuszki faktycznie pochodzi od jemioły. Naukowa nazwa tego ptaka brzmi: Bombycilla garrulus. W języku greckim „bombukos” oznacza jedwab, a w łacinie „cilla” oznacza ogon. Z języka niemieckiego nazwę tego ptaka tłumaczy się jako „jedwabny ogon”. Słowo garrulus natomiast wywodzi się ze starożytnego Rzymu i oznacza „głośny”. Taka właśnie jest jemiołuszka – głośna i hałaśliwa.

Gniazdo jemiołuszki
Na swoje gniazdo jemiołuszka najczęściej wybiera drzewa iglaste. Następnie tworzą konstrukcję z gałązek, trawy, porostów. W środku też musi być wygodnie. Taki ptasi dom wyścielony jest piórami, sierścią, puchem, a nawet drobnymi roślinami. Jemiołuszki dbają o swoją prywatność, więc takie gniazda wcale nie są łatwe do wypatrzenia.

Trochę ekolożka, a trochę nie
Można poniekąd nazwać jemiołuszkę ekolożką, ponieważ przyczynia się ona do rozsiewania roślin. Dzieje się tak, ponieważ w locie wydala niestrawione resztki owoców i jagód. Jednak dzieje się tak również w przypadku jemioły, przez co przyczynia się też do rozprzestrzeniania tego pasożyta.