Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CZYSTE NIEBO NIE TYLKO NAD KRAKOWEM…

glowacka

CZYSTE NIEBO NIE TYLKO NAD KRAKOWEM…
czyli walczymy ze smogiem czy ze stereotypami?
To nie paliwa stałe są odpowiedzialne za zanieczyszczanie środowiska, ale technologie jego spalania. Czy możliwa czysta i tania energia z paliw stałych dla indywidualnego gospodarstwa domowego?

Rozwój techniki spalania i urządzeń odpylających, obserwowany od ponad 15 lat - znaczące zaangażowanie finansowe krajowych, polskich producentów urządzeń grzewczych na paliwa stałe i urządzeń towarzyszących, producentów tych paliw oraz współpraca z jednostkami badawczymi zaowocowały obecnością na rynku instalacji spalania paliw stałych spełniających ostre wymagania znowelizowanej normy produktowej dla kotłów c.o. PN EN 303-5:2012 planowanych do wprowadzenia wymagań Dyrektywy eko-produktowej 2005/32/EC.

Aktualnie dostępne na rynku kotły c.o. automatycznie zasilane paliwem stałym charakteryzują konstrukcje typu BAT (ang. Best Available Technology; najlepsza dostępna technologia), które bez lub wyposażone w odpowiednie filtry zapewnią spełnienie wymagań dyrektywy CAFE w odniesieniu do jakości powietrza. Należy ponadto wspomnieć, że przy obecnych i prognozowanych cenach nośników energii, nowoczesne technologie spalania węgla pozwalają na produkcje najtańszego ciepła dla gospodarstw domowych. Dostępne na rynku najlepsze konstrukcje kotłów c.o. charakteryzują sprawności energetyczne powyżej 89% dla węgla i powyżej 95% dla biomasy, podczas gdy dotychczasowa średnioroczna sprawność urządzeń o przestarzałej konstrukcji niewiele przekraczała poziom 50%. W porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych emisja pyłu i benzo(a)pirenu z tych innowacyjnych instalacji zasilanych automatycznie ulega redukcji ponad 50-krotnie, odpowiednio: z około 1500 g/GJ do 30 g/GJ oraz z 800 mg/GJ do 17 mg/GJ. Doświadczenia Programów Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) realizowanych od ponad 15 lat w Województwie Śląskim wykazały, że jednym z podstawowych działań jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło (termodernizacja budynku mieszkalnego), a zastosowanie w/w innowacyjnych kotłów c.o. z ciągłym automatycznym zasilaniem w kwalifikowane paliwo stałe w rozproszonej zabudowie indywidualnych gospodarstw domowych zapewnia dotrzymanie wymagań Dyrektywy CAFE. Warunkiem tego jest jednak eliminowanie niskiej emisji, wszędzie tam gdzie występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń emisji cząstek PM.10, PM2.5 oraz B(a)P. Powietrze „nie zna granic”, eliminacja niskiej emisji na wycinku strefy przekroczeń poziomu dopuszczalnych stężeń tych zanieczyszczeń nie poprawi jakości powietrza na całym obszarze strefy.

W ostatnim tygodniach w mediach lokalnych i ogólnokrajowych pojawiła się informacja, że w Krakowie zamierza się zakazać spalania węgla. Ostateczna wersja „Projektu Uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków”, która będzie przedmiotem debaty na posiedzeniu Sejmiku Woj. Małopolskiego 25 listopada br., dopuszcza tylko gaz i olej opałowy jako paliwa dla indywidualnych gospodarstw. Przewodniczący Sejmiku Woj. Małopolskiego wyraził zgodę na wystąpienie PPUGPS PIE w trakcie tej debaty, w którym zostanie ponownie przedstawiona propozycja zapisów uchwały uwzględniająca stosowanie paliw stałych, z uwzględnieniem ściśle określonych uwarunkowań, zapewniających dotrzymanie wymagań dyrektywy CAFE oraz poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców w Gminie Miejskiej Kraków, w dzielnicach z rozproszoną, niską zabudową indywidualnych gospodarstw domowych.

Jednocześnie należy podkreślić, że Polska jest największym producentem instalacji grzewczych (kotłów c.o., ogrzewaczy pomieszczeń, kominków) zasilanych paliwami stałymi i urządzeń im towarzyszących w Europie. W samym sektorze produkcji kotłów pracuje około 100 tys. osób. Po uwzględnieniu sektora przygotowania kwalifikowanych paliw stałych – węgla, stałych biopaliw (pelet, drewna opałowego), sektora dystrybucji, logistyki paliw i urządzeń grzewczych oraz ich serwisowania, mamy do czynienia ze znaczącą ilością osób zatrudnionych (ok. 200 tys.), mających regularny wkład do krajowego budżetu. Promowanie gazu, jako paliwa kopalnego sprowadzanego spoza granic Polski, poprzez dofinansowanie instalowania kotłów gazowych wspomaga rynek producentów kotłów gazowych w 95% pochodzenia zagranicznego, podobnie jest w przypadku kotłów olejowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska