
Blondynki i blondyni to ginący gatunek
Odkładając na bok wszystkie złośliwe komentarze i żarty związane z tym kolorem włosów, należy zwrócić uwagę na datę pojawienia się ich u ludzi. Jasne włosy po raz pierwszy zauważone zostały dopiero około 11 tysięcy lat temu. Początkowo występowały tylko na terenach północnej Europy. Później, w wyniku mieszania się genów, blond włosy pojawiły się w innych regionach świata. Naukowcy spekulują, że ostatni posiadacz blond włosów urodzi się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

Niestabilny kręgosłup, który daje w kość
Jesteś okazem zdrowia, uprawiasz sport, aktywny tryb życia, odżywiasz się zdrowo a kręgosłup i tak, raz na jakiś czas, daje ci się we znaki? To kolejna „zasługa” ewolucji. Wyprostowana postawa ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony daje możliwość swobodnego wykorzystania rąk, z drugiej, nierównomiernie rozłożony ciężar ciała, sprawia ból. Co ciekawe, kręgosłup kobiet jest bardziej elastyczny, niż kręgosłup mężczyzn.

Guzki Darwina? Ciekawostka z quizów
O to czym są i gdzie można spotkać guzki Darwina często pyta się w quizach wiedzy czy w czasie przyrodniczych konkursów. Guzek Darwina to zgrubienie w tylnej, górnej części obrąbka małżowiny usznej. Taką przypadłość spotkać można u około 10% ludzi na całym świecie. Nazwa pochodzi od nazwiska ojca ewolucji, ponieważ to on podawał go jako przykład szczątkowego elementu anatomicznego, a także dowód na wspólne pochodzenie wszystkich naczelnych.

Jasny i jaśniejszy odcień skóry
Różne geny odpowiadają za różny odcień skóry w Europie i w Azji. Te różnice wynikają m.in. z różnych dróg migracji z kontynentu afrykańskiego. Ze względu na mniejszy kontakt ze światłem słonecznym odcień skóry może być ciemniejszy lub jaśniejszy.