Dane GUS o produkcji przemysłowej za sierpień okazały się zgodne z prognozami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz minimalnie niższe, niż oczekiwali analitycy. Dynamika znacznie niższa niż miesiąc wcześniej, gdy sięgała 10,3 proc., to głównie efekt wysokiej ubiegłorocznej bazy odniesienia.
Przeczytaj także:
- TVP kontra Nielsen, czyli ilu widzów ogląda telewizję publiczną
- 60 Sekund Biznesu: Polska musi się przeprosić z OZE, ale kar nie uniknie
- W sierpniu posiadacze oszczędności kupili obligacje skarbowe o wartości 1,04 mld zł.
<br>Tendencje w przemyśle wciąż pozostają korzystne i na razie nie widać oznak spowolnienia. Najsilniej, bo aż o 30 proc. wzrosła produkcja sprzętu transportowego, w przypadku maszyn i urządzeń zwyżka wyniosła 17,7 proc., a w przypadku urządzeń elektrycznych 16,6 proc. Mocny, sięgający 18,9 proc. spadek zanotowano w produkcji wyrobów farmaceutycznych. Spośród głównych działów dobrze radziło sobie przetwórstwo przemysłowe, gdzie wzrost wyniósł 5,4 proc.
- Polskie kluby walczą z Nord Stream 2. Zostaną wykluczone?
- Program 500 plus dla emerytów: 18.09.2018. PiS ciągle nie podaje szczegółów
Najbardziej pozytywnym zjawiskiem był w sierpniu 20 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej, podczas gdy spodziewano się jej zwyżki o około 18 proc. To świadczy o kontynuacji ożywienia inwestycyjnego, choć nadal głównie w sferze publicznej i wydatków infrastrukturalnych. Największy, sięgający aż 30,5 proc. wzrost miał miejsce w firmach zajmujących się budową obiektów inżynieryjnych. W przypadku wznoszenia budynków wzrost nie był już tak spektakularny i wyniósł 14,6 proc.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Polska musi się przeprosić z OZE, ale kar nie uniknie