Spis treści
Uczniowie w edukacji domowej
Jak przekazało Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie, (bazując na danych MEN opublikowanych w maju 2024 roku) na 11 lutego 2024 roku w poszczególnych typach szkół jest następująca liczba dzieci i młodzieży realizujących obowiązek szkolny poza szkołą:
- 12 uczniów w szkole branżowej I stopnia;
- 26327 uczniów w liceum ogólnokształcącym;
- 736 dzieci w przedszkolach;
- 1 dziecko w punkcie przedszkolnym;
- 23948 w szkole podstawowej;
- 25 osób w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy;
- 114 osób w technikum.

Łącznie jest to 51163 osób, które przebywają na edukacji domowej.
Co to jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to potoczna nazwa dla realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą. To darmowa, legalna, a jednocześnie alternatywna forma nauki, której zasady zostały uregulowane w art. 37 Prawa oświatowego. Za edukację takiego dziecka odpowiada rodzic, uczeń nie uczęszcza do placówki, a jego wiedza oraz przyswojenie informacji zawartych w podstawie programowej jest weryfikowana przez egzaminy klasyfikacyjne.
Taka forma nauki niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak bardziej elastyczna forma nauki, możliwość jednoczesnego jeżdżenia po świecie i uczenia się (tzw. worldschooling), korzystania z różnych metod przyswajania wiedzy (nie tylko siedząc w ławce) oraz dostosowania rodzaju nauki do potrzeb ucznia. Przed dziećmi, które realizują obowiązek szkolny poza szkołą oraz ich rodzicami stoi też jednak wiele wyzwań, jak np. większa odpowiedzialność za proces nauczania, konieczność wypracowania samodyscypliny czy organizowanie młodemu człowiekowi okazji do spotkań ze znajomymi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!