Dawna część Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu przejdzie rewitalizację
Jeszcze w 2017 roku stan Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu pozostawiał wiele do życzenia. Odwiedzający „serce miasta” mieszkańcy i turyści mogli tam bowiem zobaczyć odpadającą farbę, liczne spękania, ubytki oraz pokrywający elewację brud.
Sytuację zmienił pierwszy etap rewitalizacji tak zwanego budynku „pod zegarem”. W ramach przeprowadzonych siedem lat temu prac elewacja od strony rynku zmieniła się nie do poznania.

Teraz władze planują drugi etap przedsięwzięcia. Ma on objąć nieczynną od grudnia 2016 roku cześć urzędu, z której obecnie nie korzystają ani mieszkańcy, ani urzędnicy.
- Już za kilka tygodni będziemy mogli ogłosić przetarg na rewitalizacje budynku dawnej części Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Nazywamy ją częścią pod zegarem. Jest to część, która została wyłączona z użytkowania ze względu na zły stan techniczny całego obiektu. Wykonaliśmy parę lat temu prace na części zewnętrznej, ponieważ sama elewacja stwarzała zagrożenie dla przechodniów – zaznaczył w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Prace obejmą segmenty środkowy i południowy i będą skupione przede wszystkich na zabezpieczeniu, zachowaniu i utrwalenia substancji zabytku – wymienione zostaną drewniane konstrukcje stropów i schodów a także zniszczone elementy konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachowego. Jak podkreślił rzecznik prasowy urzędu budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dużym ułatwieniem ma być winda, która poprawi dostępność całego obiektu. Sama poprawa funkcjonalności budynku urzędu miasta to główny cel zaplanowanych prac.

Warto przypomnieć, że cześć budynku, która objęta zostanie pracami znajduje się na terenie średniowiecznego założenia urbanistycznego miasta Olkusz, które jest wpisane do rejestru zabytków. Budynek, na którym mieści się zegar został wzniesiony w 1833 roku jako siedziba władz miasta. Także w XIX wieku powstał z kolei segment południowy. Ten jednak był wówczas kamienica mieszczańską.
Obecnie urzędnicy przygotowują dokumentację przetargową na roboty budowalne. Ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji planowane jest po wakacjach. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 3,5 miliona złotych. Pozyskane przez gminę dofinansowanie ma pokryć 98 procent tej kwoty.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- TOP 20 najpopularniejszych nazwisk w Olkuszu i powiecie olkuskim. Ranking
- Gdzie zapisać się „na prawko” w powiecie olkuskim?
- Unikatowe znalezisko w Olkuszu. Dokumenty AK z czasów II wojny światowej
- Wybory 2024 w powiecie olkuskim za nami. Zmiany w radach i na stanowiskach szefów
- Ruszył kolejny etap remontu „od ronda do ronda” w Olkuszu
- Na rynku w Olkuszu będzie więcej zieleni. Na razie trwają prace naprawcze