Autor: Michał Gąciarz
W środę odbyła się Debata Medyczna „Gazety Krakowskiej”, podczas której specjaliści dyskutowali o telemedycynie oraz e-szpitalu.
Podczas panelu uczestnicy zastanawiali się nad tym, w jakim stopniu telekonsultacje rozwijają się w Małopolsce, jakie są ich najbliższe perspektywy oraz możliwości finansowe.
Temu zagadnieniu przyjrzeli się również z perspektywy pacjenta, rozmawiając o tym, w jaki sposób telemedycyna i e-szpital mogą pomagać chorym oraz kto dokładnie z tego skorzysta.
- Musimy pamiętać, że telekonsultacje są skierowane przede wszystkim do osób z małych miejscowości, dla których kontakt ze specjalistą jest często utrudniony. Dzięki takim usługom fachowa pomoc medyczna stanie się dla nich dużo łatwiejsza – komentowała Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy NFZ.
- Bardzo ważna jest ta pewność pacjenta, że ma łatwy i szybki dostęp do większego grona specjalistów – dodała Małgorzata Rusin, pełnomocnik dyrektora ds. rozwoju projektów e-zdrowie ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Uczestnicy omówili też zagadnienia związane z e-receptą, e-rejestracją oraz problemy, z którymi w tym momencie mierzą się szpitale.
Szczegółowy zapis debaty pojawi się za tydzień w Gazecie Krakowskiej oraz na stronie www.gazetakrakowska.pl gdzie dostępna będzie również relacja fotograficzna i wideo.