To główne wnioski z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM. Jego klientów pytano o powody, dla których zdecydowali się na rentę dożywotnią.
Ponad 62 proc. ankietowanych przyznało, że ich sytuacja rodzinna nie miała wpływu na zawarcie umowy renty dożywotniej. Aż 73 proc. stwierdziło, że ich spadkobiercy (dzieci, wnuki, dalsza rodzina) nie chcieliby podważać lub unieważnić takiej umowy. Ale tylko połowa seniorów przyznała, że spadkobiercy wiedzą o zawartej przez nich umowie.
Spośród 37 proc. osób, które przyznały, że sytuacja rodzinna miała wpływ na ich decyzję, najwięcej podkreślało, że nie otrzymuje od rodziny żadnego wsparcia finansowego ani pomocy opiekuńczej (23 proc.), nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną (14 proc.) lub pozostaje z nią w wieloletnim konflikcie (12 proc.).
Duża część seniorów zdecydowała się na rentę dożywotnią z powodu problemów finansowych (56 proc.) lub posiadanego zadłużenia ( 7 proc.).
Druga grupa to osoby, które żyją samotnie i nie mają komu zostawić mieszkania (35 proc.) lub nie chcą, by nieruchomość trafiła w ręce rodziny lub innych spadkobierców (13 proc.).
Ale na rentę za mieszkanie decydują się również osoby, które chciały mieć więcej pieniędzy na przyjemności i dodatkowe wydatki (6 proc.).
Fundusz Hipoteczny DOM podkreśla, że w badaniu bardzo wysoko oceniono jego ofertę. Aż 75 proc. badanych przyznało, że poleciłoby fundusz swoim znajomym, a sam proces zawarcia umowy zyskał ocenę dobrą lub bardzo dobrą wśród 91 proc. respondentów.
Ponad 88 proc. seniorów przyznało, że ekspert dokładnie wytłumaczył im warunki zawieranej umowy, a dla 93 proc. warunki tejże umowy były zrozumiałe. Ale 28 proc. chciało wprowadzić zmiany w umowie, głównie co do wysokości renty.
Jak upiększyć balkon na wiosnę?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
