SIM kieruje swoją ofertę przede wszystkim do osób znajdujących się w tzw. „luce czynszowej” – czyli tych, którzy zarabiają zbyt dużo, by ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale jednocześnie nie stać ich na kredyt hipoteczny.
Mieszkania "pod klucz"
"Projekt zakłada stworzenie dwóch harmonijnie zaprojektowanych budynków z podziemnym garażem, zielonym dziedzińcem i przestrzeniami wspólnymi, które sprzyjają integracji sąsiedzkiej. Mieszkania będą gotowe do zamieszkania w standardzie „pod klucz”, co oznacza, że lokatorzy nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykończeniem wnętrz" - czytamy w komunikacie SIM Ziemia Krakowska.
Osiedle będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego układ komunikacyjny zapewni swobodny dostęp do Łąk Nowohuckich, jednego z najcenniejszych obszarów przyrodniczych Krakowa. Mieszkańcy będą mogli korzystać również z miejsc parkingowych, komórek lokatorskich czy terenów rekreacyjnych. W ramach oszczędności energetycznej zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
Najem zamiast kredytu
"SIM oferuje bezpieczny, długoterminowy najem w umiarkowanej cenie, który nie jest obciążony ryzykiem nagłego wypowiedzenia umowy, jak ma to miejsce na rynku prywatnym. Jest także realną alternatywą dla kredytu hipotecznego. Dzięki wsparciu środków rządowych oraz partycypacji lokatorów w kosztach budowy, czynsz w mieszkaniach SIM jest bardziej przystępny niż na rynku komercyjnym. Istnieje również możliwość skorzystania z dopłat do czynszu w ramach rządowego programu „Mieszkanie na Start” - czytamy w komunikacie Stowarzyszenia
O tym, kto będzie mógł skorzystać z tej formy najmu, zdecyduje Rada Miasta Krakowa, określając kryteria pierwszeństwa.
Za inwestycję odpowiada KZN SIM Ziemia Krakowska – spółka typu “non for profit”, powołana przez Gminę Miejską Kraków, Krajowy Zasób Nieruchomości oraz dziesięć gmin z regionu: Alwernię, Charsznicę, Gdów, Gołczę, Iwanowice, Pałecznicę, Raciechowice, Skałę, Sułoszowę i Wieprz.
