481 mieszkań w 8 blokach na krakowskich Klinach. Wiele rodzin zamieszkało tu z nadzieją, że znalazły w końcu własne miejsce na ziemi. Atrakcyjne zapowiedzi niskich czynszów, opcja dojścia do własności wynajmowanych lokali, a przede wszystkim dostępność dla osób samotnie wychowujących dzieci czy z niepełnosprawnościami sprawiły, że po wymarzone M ustawiły się kolejki.
Mieszkanie Plus po krakowsku
Urząd Miasta Krakowa zorganizował nabór, a osoby spełniające kryteria wprowadziły się do mieszkań. I wtedy zaczęły się problemy lokatorów. W części lokali pojawił grzyb, a na koniec zaczęło zalewać garaże podziemne w czasie deszczów.
Spotkanie z mieszkańcami
W 2023 roku sprawą zawyżonych czynszów i usterek zajęła się Rada Miasta Krakowa, która wystosowała apel do PFR Nieruchomości. Padały zapewnienia, że wszystkie błędy zostaną naprawione.
I owszem, grzyb został zlikwidowany, ale niepewność lokatorów pozostała. W marcu 2024 radni spotkali się z mieszkańcami, by porozmawiać o problemach osiedla.
- Mieszkańcy rządowego osiedla Mieszkanie Plus na krakowskich Klinach obawiają się o swoją przyszłość. Za kilka miesięcy kończą się im dwuletnie umowy najmu. Dotychczas PFR Nieruchomosci nie przekazał informacji, jakie będą warunki wykupu mieszkań i co z osobami, które na taki wykup nie będzie stać – mówiła obecna na spotkaniu mieszkanka osiedla przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej.
Jak dodawała, z wypowiedzi przedstawicieli funduszu wynika, że mieszkania będzie można wykupić za gotówkę lub na kredyt, ale większość mieszkających tu osób nie ma zdolności kredytowej. - Na osiedlu jest wielu niepełnosprawnych mieszkańców, ponieważ właśnie takie osoby dostawały punkty przy początkowej rekrutacji - zauważyła.
Co na to PFR Nieruchomości
O inwestycję na Klinach pytamy spółkę PFR Nieruchomości, która w latach 2016-2023 była zaangażowana w realizację rynkowej części programu Mieszkanie Plus.
Na pytanie, czy wszystkie usterki w mieszkaniach, włącznie z grzybem zostały usunięte, otrzymujemy wymijającą odpowiedź, że "każde zgłoszenie jest na bieżąco rejestrowane i weryfikowane. Uzasadnione usterki są usuwane". Jakie to usterki? Tego już się nie dowiadujemy.
A co z umowami? Pierwsze umowy najmu lokatorów krakowskiego osiedla skończyły się w sierpniu 2024 roku. Czy zgodnie z zapowiedziami lokatorzy otrzymali ofertę wykupu najmowanych mieszkań? Ile osób z takiej oferty skorzystało? Odpowiedź poniżej.
"Na krakowskim osiedlu spośród 481 mieszkań jedynie 3 pozostają do wynajęcia. Niemal wszyscy najemcy, którzy zawarli umowy w 2022 i 2023 roku przedłużyli je na kolejny okres. Rotacja na krakowskim osiedlu wynosi około 1 proc. Obecnie oferujemy umowy najmu instytucjonalnego zawierane na 24 miesiące. Najemcy, którzy wywiązują się z obowiązków wynikających z umowy najmu oraz pozytywnie przejdą weryfikację w BIG Infomonitor i Krajowym Rejestrze Długów, są uprawnieni do przedłużenia umowy najmu na kolejny okres. Umowy najmu z dojściem do własności nie zostały jeszcze zaoferowane najemcom krakowskiego osiedla" - informował nas w piśmie z 21 listopada br. Departament Komunikacji PFR Nieruchomości S.A.
Ile płaci się tu za czynsz? A ile za korzystanie z części wspólnych?
Ponieważ mieszkańcy osiedla na Klinach podnosili kwestię wysokich stawek czynszu, sięgających ponad 3 tysięcy złotych, zapytaliśmy spółkę, ile wynoszą stawki czynszu na wynajem poszczególnych mieszkań (kawalerek, itd.).
Jak informuje spółka w odpowiedzi, według stanu na listopad br., najemcy korzystający z mieszkania o metrażu sięgającym nieco ponad 50 mkw. średnio płacą 1560 zł czynszu.
"Poza czynszem, najemcy są zobowiązani do uiszczania zaliczki na opłatę eksploatacyjną, czyli opłaty związanej z utrzymaniem części wspólnych – m.in. oświetleniem i ogrzewaniem klatek schodowych, utrzymaniem czystości w budynkach i na terenie osiedla. W przypadku mieszkania o wskazanym metrażu jest to około 443 złote" - czytamy.
Pozostałe opłaty to zaliczki związane ze zużyciem mediów i wywozem śmieci. Są one zależne, jak mówi przedstawiciel spółki od kilku czynników – taryf dostawców, liczby osób w gospodarstwie domowym i indywidualnego zużycia.
"Informacja o wszystkich opłatach związanych z najmem mieszkania jest zawarta w umowach, które najemcy zawierają ze spółką" - dodaje spółka.
Większość mieszkańców korzysta z dopłat
Osiedle przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej jest objęte programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Ile z jego mieszkańców wystąpiło o dopłaty? Jak się okazuje, trzy czwarte osiedla.
"W Krakowie korzysta z nich (programu dopłat - przyp. red.) 76 proc. najemców. Średnia miesięczna dopłata w tej inwestycji to niemal 500 złotych" - informuje nas w odpowiedzi Departament Komunikacji PFR Nieruchomości S.A.
Czytaj również
