
Czarny kot
Są tacy, którzy zmieniają trasę, widząc, że ich drogę przeciął czarny kot. Ewentualnie czekają aż ktoś inny odważy się przekroczyć pechową linię. Przez lata podejście ludzi do kotów zmieniało się. W starożytnym Egipcie czworonogi były czczone jako istoty magiczne. Później uznano je za posłańców samego szatana. Przesąd obwiniający o nieszczęścia właśnie czarne koty, pochodzi prawdopodobnie od obrazu złej wiedźmy, przy której boku zawsze kroczył czarny futrzak.

Wstanie z łóżka lewą nogą
Choć to jawna dyskryminacja, przez wielu ludzi strona lewa jest uważana za gorszą od prawej. Według muzułmanów lewą ręką wykonuje się czynności nieczyste. Dla chrześcijan strona prawa („prawica Ojca”) to oznaka raju i dobrobytu, a lewa – strona potępionych.

Łapanie za guzik na widok kominiarza
Przesąd wywodzi się z czasów, kiedy od czystości komina zależało właściwe ogrzanie domu. Dlatego też kominiarz był jednym z najbardziej szanowanych zawodów. Również w tamtych czasach guzik uznawany był za amulet. Przesąd ten jest zatem połączeniem dwóch symbolów szczęścia.
Inna wersja mówi, że gdy kominiarz pojawiał się na wsi, gospodynie ciągnęły go za guziki, aby to właśnie ich dom odwiedził jako pierwszy. Gospodarstwo tej kobiety, która „wygrała”, miało cieszyć się później pomyślnością.

Piątek trzynastego
Pochodzenie tego przesądu wywodzi się ze starożytnej Babilonii. W ich systemie liczbowym „12” oznaczała harmonię, natomiast „13” wprowadzała chaos. Dla chrześcijan pechowa 13 wiąże się z Judaszem, który był trzynastym uczestnikiem Ostatniej Wieczerzy. Piątek natomiast to dzień, w którym ukrzyżowano Jezusa.
Jeszcze inna teoria mówi, że na początku XIV wieku król Francji Filip Piękny skazał na śmierć 54 członków zakonu templariuszy. Egzekucji dokonano w piątek trzynastego.