Dług publiczny był utrudnieniem, ale nie przeszkodą – twierdzi Burmistrz Miasta Grybów Paweł Fyda

Materiał informacyjny Miasta Grybów
Kino Biała w Grybowie. Fot. Mateusz Książkiewicz, Grybów24.pl
Kino Biała w Grybowie. Fot. Mateusz Książkiewicz, Grybów24.pl

Panie Burmistrzu, wielokrotnie rozmawialiśmy o Mieście Grybów i o tym co udało się zrobić. Dzisiaj nadszedł czas rozliczeń i podsumowań. Jak Pan ocenia kończąca się kadencję?

Tak, rzeczywiście, czas bardzo szybko mija. W listopadzie 2018 roku po raz drugi w moim życiu złożyłem przed Radą Miejską w Grybowie ślubowanie i tym samym objąłem funkcję Burmistrza Miasta Grybów na kolejną kadencję. Dzisiaj, od tego dnia minęło już ponad pięć lat i z całą pewnością mogę stwierdzić że był to bardzo dobry okres dla Miasta Grybowa. Ten okres jak również i poprzedni, bo wiele działań w obecnej kadencji to kontynuacja mojej pracy w pierwszej kadencji czyli w latach 2014 – 2018. Nie powiem, nie było łatwo. Obejmując stanowisko w 2014 roku sytuacja finansowa miasta nie była zadowalająca, a w czasie drugiej, czyli obecnej kadencji, nie możemy przecież zapomnieć o trudnościach spowodowanych obecnością pandemii Covid-19 oraz sytuacją związaną z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale pomimo tych trudnych czasów, uważam że nie zmarnowałem swojej szansy, a czas, który został mi powierzony przez mieszkańców, wykorzystałem najlepiej, jak tylko umiałem i mogłem to zrobić.

No właśnie, wspomniał Pan o okresie pandemii oraz o wojnie na Ukrainie. A przecież wtedy realizowana była inwestycja modernizacji zabytkowego budynku „Kina Biała” w Grybowie. To było chyba nie łatwe zadanie?

Cieszę się, że Pani to pamięta. Fakt, nie było łatwo. I jak pamiętamy, o ile roboty budowlane zakończyły się w ustalonym terminie, to zadania związane z wyposażeniem obiektu w sprzęt kinotechniczny oraz inne elementy wyposażenia przysporzyły nam nie lada problemów. I tutaj właśnie, najpierw pandemia a potem wojna, niestety, nie sprzyjały w kwestii realizacji tego właśnie zadania. Pięć postępowań przetargowych spowodowało wydłużenie, czy też opóźnienie realizacji tego projektu o prawie dwa lata. Dzisiaj, z ulgą możemy odetchnąć, a zarazem cieszyć się, że te problemy mamy już za sobą, a nasze Miasto zyskało odrestaurowany piękny zabytkowy budynek Kina Biała w którym od dnia 12 grudnia 2022 roku serce grybowskiej kultury zaczęło bić przyspieszonym tempem.

Mówi Pan o kulturze, ale Kino czy też budynek to przecież nie jedyne zadanie akurat w tej dziedzinie życia społecznego?

Tak, tak, oczywiście że nie. I te działania możemy podzielić na działania inwestycyjne, a także i te nie inwestycyjne, czyli społeczne. Jeśli mowa o inwestycjach, to w tym miejscu warto wspomnieć o wszystkich zadaniach, mam tutaj na myśli budowę muszli koncertowej wraz z widownią, które tworzą integralną część Amfiteatru Letniego. Tutaj należy pamiętać, że wspomniany Amfiteatr wraz z Kinem Biała stanowią bogate zaplecze powstałej w 2018 roku nowej instytucji jaką jest Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie. To oczywiście tzw. „ciało” tejże instytucji, ale jest jeszcze tzw. „dusza” czyli działania. I tutaj naprawdę wiele się dzieje. W okresie ostatnich dziewięciu lat oferta kulturalna zmieniła się o przysłowiowe „180” stopni. Powstało wiele ciekawych wydarzeń i produktów kulturalnych, wśród których jest to z czego możemy być wszyscy dumni, czyli nasze sztandarowe wydarzenie jakim jest Jesień Grybowska, do której powrotu przypomnijmy powróciliśmy w 2015 roku. I to był przysłowiowy „strzał w dziesiątkę” jeżeli chodzi o markę naszego miasta. Dzisiaj każdy kojarzy to wydarzenie z Grybowem. Oprócz oczywiście Jesieni Grybowskiej powstało, jak wspomniałem wcześniej, wiele cennych produktów i ofert kulturalnych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a z których to ofert korzystają nasi mieszkańcy.

Fot. Mateusz Książkiewicz

No tak, ale przecież nie tylko kulturą żyje człowiek?

Oczywiście, że nie tylko. Niemniej jednak, kultura lokalna ma ogromny wpływ na życie społeczne w danej miejscowości. Dzisiaj widzę, jaką ogromną rolę ona odgrywa w naszym mieście. Ciekawa oferta oraz bogate zaplecze sprawiają, że możemy realizować swoje pasje, odkrywać nowe talenty, a także stwarzać możliwości rozwojowe dla wszystkich mieszkańców z dużym naciskiem na młode pokolenie. Owszem, nie było by to możliwe, gdyby nie szkoła, a tak naprawdę edukacja szkolna czy też przedszkolna, którą stawiamy na pierwszym miejscu.

No właśnie, mówi Pan o edukacji. W tym zakresie też chyba dużo zostało zrobione?

Oj naprawdę tak. Zacznę może od infrastruktury. Na przestrzeni tych dziewięciu ostatnich lat wszystkie obiekty szkół podstawowych zyskały nowe oblicza. Budynki Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ul. Szkolnej oraz przy ul. Węgierskiej przeszły pełną termomodernizację. Wymieniono w nich stolarkę okienną i drzwiową, wykonano docieplenia ścian zewnętrznych wraz nowymi elewacjami, wykonano budowę nowych pokryć dachowych. W obiektach tych dokonano także wymiany systemu centralnego ogrzewania oraz systemu ciepłej wody użytkowej poprzez montaż odnawialnych źródeł energii oraz montaż pomp ciepła. W obiektach tych zamontowano także energooszczędne lamy typu „Led”. Dodatkowo, placówka przy ul. Szkolnej zyskała nowoczesną infrastrukturę sportową, gdzie m.in. powstało boisko wielofunkcyjne wraz z trybunami, trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna na 60m, oraz bieżna do skoku w dal, a także wybudowany został parking oraz ogrodzenie całego obiektu. Nowe oblicze zyskał także budynek Szkoły Podstawowej Nr 2 w Grybowie, której lokalizacja znajduje się w osiedlu Biała Wyżna. Obiekt ten przeszedł gruntowną modernizację poprzez rozbudowę tego obiektu o dodatkowe sale lekcyjne, remont istniejących pomieszczeń oraz budowę Sali gimnastycznej. Dodatkowo obiekt nowej szkoły spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Te działania, to oczywiście zadania inwestycyjne, oprócz których zrealizowanych zostało także wiele zadań o charakterze działań tzw. „miękkich” wśród których wymienić można zadania realizowane w ramach europejskich środków finansowych. Celem głównym tych projektów było podniesienie dostępności i jakości edukacji dzieci i młodzieży w zakresie kształcenia ogólnego uczęszczających do Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Grybowie, podniesienie wśród uczniów i uczennic kompetencji kluczowych, ogólnych i cyfrowych, a także wyrównywanie deficytów u dzieci ze specjalnymi potrzebami, a także wzrost kompetencji wśród nauczycieli w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi oraz technologii informacyjnych.

Fot. Mateusz Książkiewicz

Mówiąc o oświacie i edukacji, wspomniał Pan o infrastrukturze sportowej. Z tego co wiem to nie jedyne działania w tym zakresie?

Tak to prawda. Oprócz wspomnianej wcześniej infrastruktury sportowej przy obiekcie Szkoły Podstawowej nr 1, powstało kilka nowych i ciekawych miejsc oraz atrakcji, których do tej pory w naszym mieście jeszcze nie było. Na początku naszej rozmowy mówiłem o zapleczu i bazie kulturalnej, która wpisuje się w aranżację Parku miejskiego który w latach 2018 – 2019 został zrewitalizowany. W ramach tychże prac jednym z zadań była budowa strefy aktywności sportowo – turystycznej. i tutaj właśnie obok istniejącego już placu zabaw dla dzieci powstało nowe pole mini golfa, nowa siłownia zewnętrzna oraz nowy kort tenisowy wraz z trybunami. Na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej w roku ubiegłym powstał również nowoczesny SkatePark rowerowy, powstała kolejna siłownia zewnętrzna, oraz bieżna do skoku w dal. Również i w dziedzinie sportu mocnym akcentem są działania tzw. „miękkie” gdzie m.in. w strukturach MOSiR-u działa dobrze funkcjonująca Akademia w ramach której prowadzone są sekcje piłki nożnej, piłki siatkowej, oraz sekcja taneczna.

Panie Burmistrzu, z tego co wiem, nie ma też przestoju w zadaniach dotyczących ochrony środowiska?

Zdecydowanie tak. W tej kwestii i w tym zakresie naprawdę bardzo dużo się dzieje. Zacznę może od zadania które dotyczyło rozbudowy o drugi reaktor a jednocześnie modernizacji Oczyszczalni Ścieków „Równie”. To przysłowie „serce miasta” jeżeli chodzi o tą dziedzinę życia społecznego. Wielokrotnie to mówiłem, i będę mówił bez końca, że w obecnej chwili, wszyscy, mieszkańcy jak również i władze miasta mogą spać spokojnie. Na obecną chwilę posiadamy nowoczesną, szeroko rozbudowaną, a zarazem, i to wydaje się najważniejsze, będącą w stanie zagwarantować odbiór ścieków komunalnych z terenu całego miasta, Oczyszczalnię Ścieków, co jeszcze w roku 2014 niestety, nie było możliwe. Podobna sytuacja jest w zakresie produkcji wody pitnej. W przypadku Stacji Uzdatniania Wody Park, to od kilku miesięcy Miasto Grybów jest w posiadaniu prawomocnego pozwolenia na budowę nowego obiektu, co zaś tyczy się Stacji Uzdatniania Wody „Równie” przy ulicy Grunwaldzkiej to na chwilę obecną trwają prace projektowe na potrzebę wykonania dokumentacji budowlanej nowego obiektu w tym właśnie miejscu. Ponadto do zrealizowanych już działań zaliczyć można budowę podziemnej hydroforni która zlokalizowana jest na ulicy Turystycznej w Grybowie. Nie ukrywam, że realizacja tychże inwestycji dała nam tak naprawdę „zielone światło” dla kolejnych działań, które na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy już realizować. Doskonałym przykładem jest kontynuacja rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, gdzie w ciągu ostatnich lat powstało dodatkowych kilkanaście kilometrów sieci.


Panie Burmistrzu, jeszcze krótko, jak w Grybowie wygląda sprawa budowy i remontów dróg?

Cieszę się że i w tym temacie udało się nam także wiele zrobić. Przez cały okres naszej pracy, wyremontowanych zostało kilkadziesiąt kilometrów dróg miejskich na których zostały wbudowane nowe nawierzchnie asfaltowe. Ponadto wybudowano kilka nowych parkingów oraz kilka kilometrów nowych chodników dla pieszych. Na równi z tymi zadaniami sukcesywnie inwestujemy także w modernizację, a także budowę nowych odcinków oświetlenia ulicznego. Tym co zasługuje na uwagę, to fakt, iż na dzień dzisiejszy ok. 80% przejść dla pieszych znajdujących się na terenie miasta wyposażone jest już w system bezpiecznego oświetlenia.

I na zakończenie. Wspomniał Pan na początku o nie za dobrej kondycji finansowej. Jak to robicie? Czy w takim razie dług publiczny nie był wręcz utrudnieniem w realizacji tych wszystkich działań?

Jak wspomniałem na początku, obejmując stanowisko w 2014 roku, proszę mi uwierzyć, rzeczywiście nie było łatwo. Ówczesny dług publiczny miasta wskazywał skalę w wysokości aż 56%. Dzisiaj na koniec roku 2023 to wielkość 18%. Ale żeby dzisiaj taka sytuacja miała miejsce, to niestety wymagało to i nadal oczywiście wymaga, wiele pracy i wysiłku oraz wielu poświęceń. W tym miejscu należy także podkreślić, iż wiele rzeczy udało się zrealizować, dzięki pozyskanym środkom finansowym, europejskim jak również i krajowym. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy na przestrzeni ostatnich pięciu lat wspierali mnie w działaniach, a także wspólnie ze mną robili wszystko, aby nasze miasto się rozwijało.

Rozmawiała EG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska