Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłuższa lista badań ze skierowaniem od lekarza rodzinnego

OPRAC.:
Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Pixabay
Od lipca lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać swoim pacjentom dodatkowe badania przydatne m.in. w rozpoznawaniu infekcji bakteryjnych. W przychodniach POZ więcej chorych skorzysta także z profilaktyki chorób układu krążenia.

Obowiązujące od początku miesiąca zmiany w gabinetach lekarzy rodzinnych to element reformy podstawowej opieki zdrowotnej, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. – Pracowaliśmy nad nią przez ostatni rok, a założenia wypracowaliśmy w dużej mierze na podstawie oczekiwań pacjentów – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzięki nowym przepisom medycy przyjmujący w przychodniach POZ mogą zlecić swoim pacjentom więcej badań. W efekcie właściwe rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia będzie łatwiejsze i szybsze. Dłuższy katalog diagnostyczny pomoże w diagnozowaniu m.in. infekcji górnych dróg oddechowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby wrzodowej żołądka czy wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Dodatkowe badania, na które może skierować lekarz rodzinny:

  • pomiar stężenia ferrytyny,
  • pomiar stężenia witaminy B12,
  • badanie anty-CCP – specyficznych przeciwciał w reumatoidalnym zapaleniu stawów,
  • badanie antygenu H. pylori w kale – test kasetkowy i badanie laboratoryjne,
  • badanie anty-HCV - przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C,
  • badanie CRP – szybki test ilościowy dla dzieci do 6. roku życia, pomocny w rozpoznawaniu stanu zapalnego,
  • Strep-test – szybki test wykrywający antygen paciorkowca,
  • pomiar stężenia kwasu foliowego.

Wykonywanie dodatkowej diagnostyki będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia odrębnie, poza stawką kapitacyjną wypłacaną lekarzom. W Małopolsce wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej podpisały już aneksy do swoich umów zawartych z NFZ. Podobnie jak w przypadku każdego badania, o skierowaniu chorego na konkretny test czy pomiar decyduje lekarz, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia.

Szersza profilaktyka

W gabinetach lekarzy rodzinnych więcej chorych skorzysta również z profilaktyki. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wprowadzenie zmian w programie profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK). Powstał on z myślą o osobach szczególnie narażonych na rozwój tego typu schorzeń np. ze względu na obciążenia genetyczne, palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu czy ciśnienia tętniczego krwi. Od lipca z profilaktyki w ramach ChUK raz na pięć lat może skorzystać każda osoba w wieku od 35 do 65 lat, u której dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia.

Program jest realizowany we wszystkich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, przez lekarzy lub pielęgniarki. W jego ramach medyk przeprowadza wywiad lekarski i kieruje na badania, na podstawie których ocenia ryzyko chorób układu krążenia. Z ChUK możesz skorzystać bez skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego lekarza rodzinnego.

Medyka, który na co dzień dba o twoje zdrowie, możesz również poprosić o pomoc w wypełnieniu ankiety „Profilaktyka 40 Plus”. Program został przedłużony do końca roku. Umożliwia on każdej osobie po 40. roku życia wykonanie kompleksowego pakietu badań diagnostycznych, pomocnych we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy, otyłości czy miażdżycy. Zestaw konkretnych pomiarów i testów jest dobierany do indywidualnych czynników ryzyka i stylu życia na podstawie ankiety. Diagnostykę można wykonać w jednej z blisko 180 małopolskich placówek, które realizują program.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dłuższa lista badań ze skierowaniem od lekarza rodzinnego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska