FLESZ - Dotacje na ogródki działkowe

Nowa Huta uważana była za zagłębie neonów, które zdobiły ściany i dachy budynków. Do dziś przetrwało ich niewiele. Jednym z odtworzonych neonów jest Markiza na rogu pl. Centralnego i os. Centrum A. Świetlne napisy są też na budynku Teatru Ludowego czy byłego kina Świt. Teraz przyszedł czas na trzy nowe. Jeszcze jesienie tego roku ma rozbłysnąć "Restauracja Stylowa".
- Dokumentacja, zgody i wszelkie uzgodnienia są już przygotowane. W ramach prac odnowiona będzie też markiza i elewacja budynku na wysokości parteru na os. Centrum C. To będzie pełna rewitalizacja tego miejsca, która pochłonie dużą część z kwoty 500 tys. zł - mówi Stanisław Moryc, przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Będzie analiza historyczna nowohuckich neonów
Dwa neony - Jubilatka na os. Teatralnym i Ludwik na os. Kazimierzowskim mają zostać odnowione jako następne.
- W przeznaczonej kwocie być może uda się odnowić jeszcze jeden neon. Na razie niech pozostanie tajemnicą, o których chodzi. Poznamy ją po przeprowadzeniu analizy historycznej nowohuckich neonów - dodaje Stanisław Moryc. Zadanie odtworzenia neonów zostało wpisane do budżetu miasta Krakowa dzięki poprawce radnego Moryca.
W kwietniu tego roku radny alarmował, że z krajobrazu Nowej Huty mogą zniknąć dwa legendarne neony. Mowa o napisach – "Jubilatka" na os. Teatralnym i "Filatelistyka" na os. Centrum D.
Problem z neonami
Temat wypłynął w związku z przepychankami jednego z przedsiębiorców z Wydziałem Architektury, który nie zgodził się na powieszenie nowego napisu świetlnego. Wcześniej przedsiębiorca uzyskał zielone światło od miejskiego konserwatora zabytków, Zarządu Budynków Komunalnych, miejskiego plastyka i wspólnoty mieszkaniowej.
Urzędnicy Wydziału Architektury zasłaniali się przepisami uchwały o parku kulturowym, do której zostały wpisane neony po to, by je odtwarzać i chronić dziedzictwo kulturowe Nowej Huty, który jest zniszczone, a w niektórych miejscach - jak w przypadku "Jubilatki" czy "Filatelistyki" jeszcze funkcjonuje. W uchwale napisane jest, że neony winny być montowane bezpośrednio na "płaszczyźnie" budynków, a nie na wysięgnikach, oba te historyczne neony zamontowane są na wysięgnikach.
Przedsiębiorca zaskarżył tę decyzje do wojewody małopolskiego, który jeszcze nie odniósł się do kwestii neonów.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało