Spis treści
Co to jest dodatek funkcyjny w szkole?
Dodatek funkcyjny w szkole to finansowe świadczenie ponadwymiarowe, które jest przyznane za określoną funkcję. Jest wypłacany każdego miesiąca razem z wynagrodzeniem zasadniczym.
Za co można otrzymać dodatek funkcyjny?
Dodatek funkcyjny można otrzymać za:
- pełnienie funkcji dyrektora,
- pełnienie funkcji wicedyrektora,
- za wychowawstwo,
- bycie doradcą metodycznym,
- bycie mentorem,
- bycie nauczycielem w oddziale przedszkolnym.
Dodatki dla nauczycieli podnoszą pensję. Jakie są dodatki i ...
Ile wynosi dodatek funkcyjny dla nauczyciela?
Nauczycielowi, któremu powierzono:
- sprawowanie funkcji wychowawcy klasy wypłacany jest dodatek o minimalnej wartości 300 zł,
- sprawowanie funkcji doradcy metodycznego, mentora lub nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym, przysługuje dodatek w łącznej wysokości do 20 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego ustalonej dla tego nauczyciela.
MEiN zapowiedział, że jeszcze jesienią 2023 roku ma zostać podwyższony dodatek za wychowawstwo do ok. 600 zł (100 proc.)
Ile wynosi dodatek funkcyjny dla dyrektora lub wicedyrektora?
Dodatek funkcyjny dla dyrektora lub wicedyrektora szkoły, a także dla nauczyciela, któremu powierzono pełnienie tych funkcji lub innego kierowniczego stanowiska wynosi od 5 proc. do 100 proc. otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.
Kiedy nie przysługuje dodatek funkcyjny?
Dodatek jest wypłacany w ciągu całego okresu pełnienia tej funkcji, również podczas ferii oraz w wakacje. Dodatek funkcyjny nie przysługuje jednak w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim lub na urlopie dla poratowania zdrowia. W tym czasie inny nauczyciel przejmuje daną funkcję w zastępstwie wraz z należnym dodatkiem.
Dodatek funkcyjny nie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków związanych z daną funkcją.
Jakie dodatki dla nauczyciela w przedszkolu lub szkole?
Obok dodatku funkcyjnego nauczyciele mogą otrzymać także:
- dodatek motywacyjny – przyznaje go dyrektor szkoły, a jego wysokość ustalona jest w regulaminie wynagradzania nauczycieli,
- dodatek wiejski (socjalny) – przyznaje się go nauczycielom, którzy pracują w miejscowościach, gdzie liczna mieszkańców nie przekracza pięciu tysięcy,
- dodatek za warunki pracy (trudne lub/oraz uciążliwe) – otrzymują go nauczyciele, którzy np. pracują z trudną młodzieżą.
- dodatek za wysługę lat.
