To także sposób na szybką interwencję, gdy na obrus lub ubranie rozleje się czerwone wino, bo dzięki właściwościom higroskopijnym, sól wchłonie płyn.
Sól kuchenna świetnie sprawdzi się też w czyszczeniu srebra: do plastikowego opakowania wsyp sól (2/3 objętości) i włóż do niej biżuterię, a następnie energicznie potrząsaj. Pudełko możesz też uszczelnić taśmą i zawinąć je w dwie-trzy skarpetki, by dorzucić je do pralki. Chcąc wybielić firanki, przed praniem namocz je w roztworze wody z solą, w proporcjach: 4 łyżki stołowe soli na 3 litry wody. (mkk)
Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest problemem, który nęka większość mieszkańców. Wilgotne ściany przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów. Dodatkowo mokra elewacja wpływa na podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia mogą być chemiczne lub elektryczne. Pierwsze z wymienionych są zdecydowanie tańsze , ale także mniej wydajne i nie zawsze skuteczne. Należy dobierać je do powierzchni pomieszczenia, w którym mają być zastosowane oraz w zależności od przeznaczenia tego pomieszczenia.
W sklepach można bowiem spotkać pochłaniacze do kuchni, łazienek, itp. Drugi rodzaj urządzeń, czyli pochłaniacze elektryczne - to sprzęt dużo bardziej wydajny i skuteczny, ale też i droższy. Dodatkowo, do pracy potrzebuje zasilania go energią elektryczną. Zużycie owej energii zależy od modelu osuszacza oraz od temperatury otoczenia. Wszystkie osuszacze elektryczne pobierają więcej prądu, jeśli pracują w niższej temperaturze. Jako optymalną uważa się temperaturę 21-22 st. (JM)
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 40
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski