https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowe rady. Wykorzystanie soli w ekologicznym sprzątaniu mieszkania. Jaki pochłaniacz wilgoci powinniśmy wybrać do domu?

Janusz Michalczak
Karolina Misztal
Sól przyda się w usuwaniu uporczywych zabrudzeń, np. z piekarnika. W tym celu przygotuj pastę z 1/4 szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczek soli i gorącej wody. Nanieś ją na 5 minut na brudne powierzchnie.

To także sposób na szybką interwencję, gdy na obrus lub ubranie rozleje się czerwone wino, bo dzięki właściwościom higroskopijnym, sól wchłonie płyn.

Sól kuchenna świetnie sprawdzi się też w czyszczeniu srebra: do plastikowego opakowania wsyp sól (2/3 objętości) i włóż do niej biżuterię, a następnie energicznie potrząsaj. Pudełko możesz też uszczelnić taśmą i zawinąć je w dwie-trzy skarpetki, by dorzucić je do pralki. Chcąc wybielić firanki, przed praniem namocz je w roztworze wody z solą, w proporcjach: 4 łyżki stołowe soli na 3 litry wody. (mkk)

Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest problemem, który nęka większość mieszkańców. Wilgotne ściany przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów. Dodatkowo mokra elewacja wpływa na podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia mogą być chemiczne lub elektryczne. Pierwsze z wymienionych są zdecydowanie tańsze , ale także mniej wydajne i nie zawsze skuteczne. Należy dobierać je do powierzchni pomieszczenia, w którym mają być zastosowane oraz w zależności od przeznaczenia tego pomieszczenia.

W sklepach można bowiem spotkać pochłaniacze do kuchni, łazienek, itp. Drugi rodzaj urządzeń, czyli pochłaniacze elektryczne - to sprzęt dużo bardziej wydajny i skuteczny, ale też i droższy. Dodatkowo, do pracy potrzebuje zasilania go energią elektryczną. Zużycie owej energii zależy od modelu osuszacza oraz od temperatury otoczenia. Wszystkie osuszacze elektryczne pobierają więcej prądu, jeśli pracują w niższej temperaturze. Jako optymalną uważa się temperaturę 21-22 st. (JM)

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie, odc. 40

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska