MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droższa mąka, to droższy chleb. Pszenica kosztuje 61, a żyto o 69 procent więcej niż rok temu. To przekłada się na ceny mąki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jeśli drożeje zboże, to następna jest mąka, a dalej już wszystkie produkty powstające z jej udziałem, czyli m.in. chleb, makaron czy ciasta.
Jeśli drożeje zboże, to następna jest mąka, a dalej już wszystkie produkty powstające z jej udziałem, czyli m.in. chleb, makaron czy ciasta. 123rf
Zwyżki cen pszenicy już przekładają się na podwyżki cen mąki i to znacznie, sygnalizuje branża zbożowo-młynarska. To z pewnością nie koniec wzrostów stawek, które odbiją się na chlebie, makaronie czy ciastach, a nawet płatkach owsianych. Zaglądamy do najnowszych notowań cen zbóż w Polsce i komentarzy branżowych.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego przyznaje: "Niestety aktualna sytuacja na świecie to jest szok dla naszych odbiorców z sektora piekarniczego czy ciastkarskiego i firmy młynarskie zdają sobie z tego sprawę. Ale, aby mieć z czego mielić i produkować mąkę, młyn musi pozyskać pszenicę, a więc płacić rolnikom bardzo zbliżoną cenę do tej, która jest płacona na eksport".

Jeśli drożeje zboże, to w ślad za tym musi iść mąka i chleb. Inaczej się nie da

A ta cena jest bardzo wysoka. Wystarczy porównać stawki z połowy marca ubiegłego i obecnego roku. Dla większości zbóż podwyżka wynosi ok. 60 procent.

Związek zbożowo-młynarski tłumaczy również, że znaczne podwyżki cen mąki nie pozostawiają złudzeń – ceny mąki będą rosły. "Łatwo policzyć, że przy cenie pszenicy ponad 1800 PLN, czyli droższej o 40% w porównaniu do ceny w połowie lutego, mąka musi zdrożeć o 30 - 32 proc.".

Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje na swoim profilu na problemy z dostępnością: "Na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu notuje się brak płynności w handlu. Dni, w których notuje się większą rynkową podaż ziarna, przeplatają się z dniami, kiedy ofert sprzedaży ziarna jest niewiele".

Zaglądamy do raportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (na podstawie danych ZSRIR MRiRW). Na polskim rynku krajowym między 14 a 20 marca 2022 r. odnotowano spadek monitorowanych cen pszenicy konsumpcyjnej, owsa konsumpcyjnego i kukurydzy, przy dalszym wzroście cen żyta konsumpcyjnego, jęczmienia paszowego i pszenżyta. Ciągle jednak ten poziom cen jest wysoki.

I tak na przykład za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 530 zł/t, o 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 21 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 61 proc. wyższa niż przed rokiem. Kolejne odnotowane stawki:

  • żyto konsumpcyjne wyniosła 1 225 zł/t i była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 13,5% droższe niż przed miesiącem i o 69% droższe niż rok wcześniej.
  • jęczmień paszowy - 1 250 zł/t, o 2% wyższym niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 11% wyższa od notowanej miesiąc wcześniej i o 52% wyższa niż w porównywalnym okresie 2021 r.
  • pszenżyto - 1 319 zł/t, o 2% więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 17,5% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego ziarna była o 58% wyższa niż przed rokiem.
  • owies konsumpcyjny - 1 070 zł/t. Zboże to było o 8% tańsze niż przed tygodniem, ale o 4% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 59%.
  • kukurydza - 1 300 zł/t, o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 19% wyższa niż przed miesiącem i o 45,5% wyższa niż przed rokiem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droższa mąka, to droższy chleb. Pszenica kosztuje 61, a żyto o 69 procent więcej niż rok temu. To przekłada się na ceny mąki - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska