https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duet Snowdrops zagra na żywo muzyczną ilustrację do filmu "Człowiek z Aran" 9 kwietnia w krakowskim Muzeum Manggha

Paweł Gzyl
Snowdrops
Snowdrops Jean-Pierre Rosenkranz
Duet Snowdrops gra muzykę z pogranicza ambientu, klasyki i jazzu. Tworzy go para cenionych instrumentalistów - Christine Ott i Mathieu Gabry. 9 kwietnia o godz. 20 w krakowskim Muzeum Manggha posłuchamy w ich wykonaniu ilustracji dźwiękowej do niemego filmu "Człowiek z Aran".

Położone u wybrzeży Irlandii wyspy Aran to kraina sztormów i skalistych klifów. Pionier kina dokumentalnego Robert J. Flaherty (twórca takich obrazów, jak "Nanuk z Północy" czy "Moana") udał się tam w latach 30. na zaproszenie wytwórni Gaumont British. Na niemal 60 kilometrach taśmy filmowej amerykański reżyser uwiecznił życie rybackiej wioski, której mieszkańcy muszą walczyć o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach.

Akcja filmu rozgrywa się na nękanej sztormem wyspie u wybrzeży Irlandii i ukazuje codzienne życie rodziny rybaków w latach 30. XX wieku. Film jest hymnem na cześć odwagi lokalnej społeczności, zjednoczonej wielką solidarnością w nieustannej walce z żywiołami.

"Człowiek z Aran"to dokument etnograficzny, który ukazuje życie mieszkańców wyspy każdego dnia zmagających się z potęgą natury. Flaherty, oddaje surowe piękno lokalnej przyrody oraz codzienne trudy pracy na roli i rybactwa, wnikliwie obserwując na przykład polowanie na rekina. Zaaranżowane przez reżysera sceny są świadectwem dawnego sposobu życia, a także obrazem zanikającej kultury i społeczności, która żyje na obrzeżach cywilizacji.

Nową ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował duet Snowdrops, czyli Christine Ott (fortepian, harfa, fale Martenota) i Mathieu Gabry (Claviers, Boîte à bourdons). Muzyką do "Człowieka z Aran" Ott zamyka tryptyk ścieżek dźwiękowych do filmów Roberta Flaherty’ego - wcześniej przygotowała muzykę do "Nanuka z Północy" i "Tabu". Praca nad ostatnią kompozycją, która łączy impresjonizm, muzykę repetytywną i kameralny post-rock, trwała cztery lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Christine Ottto urodzona w Strasburgu w 1963 roku multiinstrumentalistka i wirtuozka gry na falach Martenota, tajemniczym elektronicznym instrumencie muzycznym, wynalezionym w 1928 roku przez Maurice’a Martenota. Artystkę można usłyszeć na renomowanych festiwalach i w teatrach operowych, gdzie wykonuje dzieła z klasycznego repertuaru (Messiaen, Honegger, Varèse).

Koncertowała jednak też twórcami muzyki popularnje, m.in. z Yannem Tiersenem, Radiohead, Jean-Philippe Goude’em oraz Tindersticks. Ott jest również pianistką i kompozytorką. Wydała kilka solowych albumów, które wpisują się w estetykę pomiędzy muzyką nowoczesną i klasyczną, sytuując się pomiędzy Claude’em Debussym, Philipem Glassem i Brianem Eno.

Mathieu Gabryzanim poświęcił się całkowicie pracy nad komponowaniem muzyki, tworzył różne projekty audiowizualne i architektoniczne. W 2018 roku stworzył muzykę do tajlandzkiego filmu "Manta Ray" w reżyserii Phuttiphonga Aroonphenga, uznanego przez jury najlepszym filmem w sekcji Horyzonty na festiwalu w Wenecji.

W 2015 roku, wspólnie z Christine Ott, założył duet Snowdrops, który prezentuje unikalne połączenie muzyki klasycznej, jazzowej i ambientowej. Zespół wydał kilka albumów, które zyskały międzynarodowe uznanie krytyków. Snowdrops nagrali ostatnio album "Ligne de Mica" z polskim akordeonistą Bartoszem Szwarcem.

Mathieu Gabry angażuje się również w projekty jazzowe, takie jak trio The Cry oraz Theodore Wild Ride. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym solowym albumem "Sohlberg", który ukaże się w tym roku.

Bilety w cenie 80 zł dostępne są na stronie Timeless Film Festival Warsaw: www.timelessfilmfestival.pl.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska