W ostatnim tygodniu maja całodzienny klub festiwalowy z kawiarnią będzie otwarty i bezpłatny dla wszystkich odwiedzających Barbakan. Rozmowy, spotkania oraz koncerty krakowskich muzyków na pięć dni zmienią charakter wiekowej fortyfikacji.
W samo południe w Barbakanie odbywać się będzie "Filmowe Espresso" - spotkanie podczas którego rozmawiać ze sobą będą reżyserzy i reżyserki filmów z tegorocznego programu. Codziennie o 16 rozpoczynać się będą z kolei rozmowy pod nazwą "Grać w shortach", podczas których aktorom i aktorkom grającym w filmach krótkometrażowych prowadzący zadają kilka ważnych pytań. Co jest największym wyzwaniem przy tworzeniu pełnej postaci w krótszej formie filmowej? Czy praca przy krótkich metrażach bardzo różni się od pracy przy filmach pełnometrażowych? Jakie znaczenie mają filmy krótkometrażowe w karierze? Czy film krótkometrażowy to dobry start dla początkującego aktora?
Wieczorami Barbakan zamieni się w przestrzeń koncertową. W poniedziałek 26 maja wystąpi Motion Trio. To polskie trio akordeonowe z ponad 25-letnim doświadczeniem, łączące wschodnioeuropejskie inspiracje z klasyczną precyzją. Zespół tworzy oryginalny repertuar dzięki kompozycjom Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Z występów ulicznych muzycy dotarli na sceny Carnegie Hall, Barbican Centre czy wiedeńskiego Konzerthausu. Wyróżnia ich nieprzetworzone, naturalne brzmienie akordeonów, którym tworzą „motion music” – fuzję minimalizmu, jazzu, rocka i folku, poszukując nowych możliwości dla tego fascynującego instrumentu.
Kolejnego dnia pojawi się Hania Derej Trio. To nowy projekt jazzowy młodej artystki, rozwijany równolegle z jej kwintetem. Zespół prezentuje autorskie kompozycje Hani – melodyjne, spójne i płynne, osadzone na jazzowej bazie z neoklasyczną, filmową harmonią. To delikatniejsza odsłona jej twórczości, pełna emocji i dynamicznych obrazów. Pojawiają się też goście specjalni, którzy wzbogacą tę muzyczną podróż.
W środę nie można przegapić występu Ibrahim Trio. O sile jego muzyki stanowi wyjątkowa fuzja trzech mistrzowskich solistów – Wassima Ibrahima (oud, wokal), Joachima Mencla (lira korbowa, fortepian) i Szymona Madeja (perkusja) – zespolonych wspólną pasją do łączenia różnorodnych tradycji muzycznych. Ich innowacyjny krajobraz dźwiękowy malowany jest zarówno wschodnimi, jak i zachodnimi barwami, tworząc dynamiczną grę kultur i stylów. Sercem repertuaru tria jest orientalny etno-jazz, gatunek łączący bogate wschodnie melodie i rytmy ze współczesnymi interpretacjami jazzowymi.
Czwartkowy wieczór umili Stanisław Słowiński Trio. Tworzą go instrumentaliści o niezwykle bogatym muzycznym portfolio, laureaci międzynarodowych konkursów i plebiscytów. Koncertują regularnie na scenach całego świata i od wielu lat stanowią wizytówkę polskiego jazzu na arenie międzynarodowej. Grupa wystąpi w składzie: Stanisław Słowiński – skrzypce, Franciszek Raczkowski – fortepian i Szymon Frankowski – kontrabas.
Ostatniego dnia publiczność usłyszy Kroke. Zespół ten, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do etno z całego świata i po autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów z całego świata, jak Peter Gabriel czy Steven Spielberg. W Krakowie Kroke pojawi się wkrótce po powrocie z kolejnego tournée w Wielkiej Brytanii. Od 33 lat grają w składzie: Jerzy Bawoł – akordeon, Tomasz Kukurba – altówka, Tomasz Lato – kontrabas.
Wszystkie występy rozpoczynają się o godz. 19. Na każdy z koncertów wstęp wolny.
