https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tribute To David Lynch - pokazy filmów legendarnego reżysera od 4 do 10 kwietnia w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
"Głowica do wycierania"
"Głowica do wycierania" Materiały prasowe
W styczniu filmowy świat stracił wielkiego mistrza - reżysera Davida Lyncha. Od lutego Kino Pod Baranami przypomina filmy tego wybitnego twórcy na specjalnych pokazach. W pierwszym tygodniu kwietnia zostaną pokazane kolejne tytuły, takie jak "Głowa do wycierania" i "Zagubiona autostrada", a także krótkie metraże, które wizjoner amerykańskiego kina realizował w czasach studenckich. Bilety: 35 zł.

David Lynch to bez wątpienia jeden z najważniejszych twórców filmowych naszych czasów. Jego filmy i seriale są owiane oniryczną atmosferą i przepełnione niepokojącymi wizjami oraz specyficznym poczuciem humoru, które często graniczy z groteską. Lynch doprowadził do mistrzostwa sztukę tworzenia niejednoznacznych narracji, w których granice między rzeczywistością a snem zacierają się, a pozornie zwyczajne sceny nabierają złowrogiego charakteru. Zmarły 15 stycznia artysta pozostawił po sobie bogatą filmografię, w której eksplorował tematykę nieoczywistej natury rzeczywistości, ukrytego mroku codzienności oraz ludzkiej psychiki.

Trwające od lutego pokazy pod hasłem Tribute To David Lynch to filmowy hołd dla amerykańskiego twórcy. Od 4 do 10 kwietnia Kino Pod Baranami pokaże kolejne jego filmy, takie jak debiutancka "Głowa do wycierania", odważna "Zagubiona autostrada" oraz doskonały thriller "Mulholland Drive", który przyniósł Lynchowi nagrodę za reżyserię w Cannes. Wyświetlony zostanie również film pełnometrażowy rozszerzający serialowe uniwersum "Miasteczka Twin Peaks", czyli "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną". Jego wyjątkowym uzupełnieniem będzie pokaz usuniętych scen, które nie trafiły do ostatecznej wersji tego filmu, zebranych w "Twin Peaks: Brakujące elementy".

Będzie też można zobaczyć trzy zestawy filmów krótkometrażowych Lyncha, które pozwalają prześledzić rozwój jego twórczości. Od pierwszych prób realizowanych w trakcie studiów na Pennsylvania Academy of the Fine Arts, które zdradzają wczesne fascynacje reżysera i wyznaczają dalszą trajektorię jego kariery po późniejsze filmy, które Amerykanin tworzył u progu nowego stulecia. Dopełnienie obrazu wszechstronnej twórczości Lyncha stanowi natomiast intymny film dokumentalny, "David Lynch: Żyć sztuką" oraz (dołączony do zestawu "Dumbland") średniometrażowy "Portret".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska