Do zwiedzania jest hol i podłużna sala - dawna kaplica, reszta służy jako mieszkanie. W XVII wieku była tu siedziba księży misjonarzy z Krakowa. Do dziś na stropie zachowała się bogata polichromia o motywach roślinnych i geometrycznych, której środek zajmuje postać Chrystusa Błogosławionego i dwóch ewangelistów - Mateusza i Łukasza. Jest również XIX-wieczny wystrój, m.in. meble, fortepian i... odkurzacz.
Właściciel osobiście oprowadza turystów i opowiada o dziejach Laskowej, regionu i swojej rodziny. Zainteresowani mogą też obejrzeć stare dokumenty.
Dzięki dofinansowaniu samorządu Małopolski w latach 2007-2010 Michałowski częściowo odnowił zabytek. Konserwatorzy odświeżyli m.in. kilkusetletnią polichromię na stropie. Obecnie właściciel dworku stara się o dotację na remont dachu.
Jego ród pojawił się w Laskowej w 1910 r., pochodzi z Dąbia koło Raciechowic. Przodkowie z Laskowej odegrali ważną rolę w historii Polski. Byli wśród nich malarz Piotr Michałowski (1800-1855) i archeolog Kazimierz Michałowski (1901-1981).
- A Jan Kazimierz Michałowski miał ogromne zasługi w czasie bitwy pod Wiedniem w 1683 roku - dodaje współczesny gospodarz dworu. Koligacji rodzinnych dopatrzył się także z marszałkiem Józefem Piłsudskim i kard. Stefanem Wyszyńskim.
W 1945 roku Michałowscy podzielili los innych rodzin ziemiańskich. Stracili majątek, wyjechali do Gdańska. W przejętym przez państwo dworze funkcjonowała świetlica, biblioteka, schronisko, przedszkole. Dopiero w 1993 r. budynek wrócił do spadkobierców właścicieli. Antoni Michałowski, ojciec Piotra odkupił go za 38 mln starych złotych.
Dwór za drobną opłatą można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9-18, w niedzielę od 12 do 17 lub po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr. 18 333 30 40.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+