Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień kobiet 2019. Skąd się wzięło to święto. Historia obchodów międzynarodowego święta

Natalia Urzędowska
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dzień Kobiet 2019. Dzień Kobiet to święto obchodzone tradycyjne 8 marca. Jest to szczególny czas, podczas którego mężczyźni obdarowują kobiety wszelkiego rodzaju upominkami w postaci kwiatów, słodyczy lub drobnych upominków. W naszym artykule dowiesz się, skąd pochodzi i od kiedy obchodzony jest Dzień Kobiet, przeczytasz o tradycjach związanych z jego świętowaniem oraz znajdziesz ciekawe pomysły na najlepsze prezenty dla córki, żony lub partnerki.

Dzień Kobiet: Połączenie tradycji rzymskich oraz protestów sufrażystek

Za początki obchodów Dnia Kobiet można uznać starożytne święto Rzymian – Matronalia. Przypadało ono w pierwszym tygodniu marca i związane było z macierzyństwem, płodnością oraz początkiem nowego roku. W ten dzień mężczyźni spełniali wszystkie życzenia swoich wybranek oraz obdarowywali je prezentami.

Natomiast początki międzynarodowego święta wywodzą się z Ameryki. Pierwszy Dzień Kobiet, zapoczątkowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki, miał miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Był on wynikiem protestów nowojorskich sufrażystek, domagających się równego traktowania oraz poprawy warunków pracy. Inna wersja głosi, że ustanowienie święta wynikało z chęci upamiętnienia ofiar pożaru z fabryki tekstyliów Triangle Shirtwaist. Zginęło wówczas 129 osób walczących przeciwko wyzyskowi kobiet.

Święto Kobiet – Polska dawniej i dziś

Dzień Kobiet zaczął nabierać znaczenia w Polsce dopiero w okresie PRL-u. wówczas najpopularniejszym prezentem były kwiaty – tulipany i goździki. Oprócz tego dawano także przedmioty użytku codziennego, jak np. ścierki i rajstopy. Na podstawie słów Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli", publikowano portrety kobiet z różnych dziedzin sektorów życia gospodarczego.

Było to święto obowiązkowo obchodzone w szkołach oraz zakładach pracy. Miało ono również wyrażać przywiązanie do Państwa Ludowego, idei pokoju i socjalizmu. Podkreśleniem powagi i ważności święta miały być tytuły artykułów. Dla przykładu jeden z nich brzmiał - "Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta". Zniesienie oficjalnych obchodów Dnia Kobiet zniesiono dopiero w 1993 roku.

Dzień kobiet 2019. Skąd się wzięło to święto. Historia obchodów międzynarodowego święta
Dzień kobiet 2019. Skąd się wzięło to święto. Historia obchodów międzynarodowego święta Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Obecnie co roku w Polsce odbywają się tzw. „Manify” – akcje demonstracyjne feministek połączone ze strajkiem na rzecz równouprawnienia, a mężczyźni obdarowują kobiety różnymi prezentami.

Dzień Kobiet – tradycje z całego świata

Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem, obchodzonym m.in. w Polsce, Brazylii, Kamerunie, Chinach, Rosji, Wietnamie i Włoszech. W Niektórych państwach, np. w Rumunii, Dzień Kobiet jest równoważny z Dniem Matki.

Jednak nie wszystkie kraje świętują Dzień Kobiet. Należy do nich Armenia, powstała po upadku Związku Radzieckiego. Zastąpiono go świętem „Piękna i macierzyństwa”, przypadającym, na 7 kwietnia. Z biegiem lat stało się jednym z najpopularniejszych świąt ormiańskich, obchodzonym na cześć zwiastowania. Okres od 7 kwietnia do 8 marca jest nazywany „Miesiącem Kobiet”.

Co ciekawe, w Rumunii i Portugalii panie świętują Dzień Kobiet w nocy 8 marca na obiedzie zarezerwowanym „tylko dla pań”.
Natomiast we Włoszech i Rosji kobiety, zgodnie z miejscową tradycją, dostają gałązki akacji srebrzystej oraz czekoladę.

Święto Kobiet powodem przemocy

Niestety Święto Kobiet może okazać się także powodem do przemocy. 4 marca 2007 roku w Teheranie miejscowa policja pobiła osoby planujące zgromadzenie związane z obchodami święta, a także zaaresztowała wiele kobiet. Niektórzy z zatrzymanych przez kilkanaście dni prowadzili strajk głodowy, zakończony 19 marca 2007 roku.

Co prawda w Rosji Dzień Kobiet nie został naznaczony aktami przemocy, jednak również był powodem do ważnych zrywów państwowych. W 1917 roku w Pitogrodzie (dzisiejszym Sankt Petersburgu) doszło do strajku pracownic przemysłu odzieżowego, domagających się chleba i zakończenia wojny. Demonstracje w niedługim czasie stały się antycarskim wiecem, który doprowadził do abdykacji Mikołaja II oraz przyznaniu praw wyborczych kobietom.

Dzień Kobiet 2019 – prezenty

Najpopularniejszymi prezentami z okazji Dnia Kobiet są tradycyjnie kwiaty, słodycze oraz drobne upominki. Przedstawiamy jednak pomysły na upominki, które z pewnością zaskoczą obdarowywaną kobietę.

Jednym z prezentów, które na pewno mogą zadowolić kobietę jest dzień w spa. Dzięki niemu może się zrelaksować, odpocząć i nabrać sił na resztę tygodnia. Niestety prezent nie należy do najtańszych. Koszt wynosi nieco ponad 200 zł. Równie dobrym pomysłem jest zabranie wybranki na romantyczną kolację lub spacer. Dla nieco młodszych, np. córek, proponujemy zakup biżuterii lub personalizowanych prezentów, m.in. koszulek, kubków, breloczków.

Pamiętajmy jednak, że najważniejszy wcale nie jest prezent. Liczą się przede wszystkim chęci i pamięć. Nawet najmniejsze gesty mogą sprawić kobietom radość.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska