Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wagarowicza 2020 - kiedy jest? Co się robi w "dzień wagarowicza"?

Redakcja
Dzień Wagarowicza 2020 - kiedy jest? Co się robi w "dzień wagarowicza"?
Dzień Wagarowicza 2020 - kiedy jest? Co się robi w "dzień wagarowicza"? Tomasz Hołod/Polska Press
Dzień Wagarowicza to nieformalne święto, chętnie obchodzone przez wszystkich uczniów. Co prawda tego dnia nadprogramowe wolne od szkoły nie jest niczym usprawiedliwione, ale nauczyciele nie są zaskoczeni, gdy widzą w klasie niepełną liczbę uczniów. Kiedy wypada Dzień Wagarowicza?

Dzień Wagarowicza: skąd się wziął?

Historia Dnia Wagarowicza nie jest do końca znana. Wiadomo, że „święto” to upowszechniło się w latach 80. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Vasari”, które oznacza „błąkać się” lub „włóczyć się”, co idealnie odzwierciedla to, co uczniowie zwykle robią, gdy tego dnia postanawiają nie iść do szkoły.

Dzień Wagarowicza obchodzony jest nie tylko w Polsce. Aktualnie obchodzi się go także m.in. na Litwie. W USA uczniowie spektakularnie świętowali swój dzień – nieobecności na lekcjach były tak rozpowszechnione, że wymagało to interwencji służb.

Dzień Wagarowicza 2020: kiedy wypada

W tym roku uczniowie nie będą mieli okazji do świętowania. W 2020 roku Dzień Wagarowicza przypada na 21 marca, czyli sobotę. W takiej sytuacji święto nieco traci na znaczeniu. Nie należy jednak się tym przejmować! Dzięki temu młodzież będzie mogła wyjść na ulice bez obaw, że nabawi się nieusprawiedliwionej nieobecności.

Dzień Wagarowicza. Pierwszy dzień wiosny

21 marca wypada także jeszcze jedno ważne wydarzenie. Tego dnia zaczyna się kalendarzowa wiosna. Wiosna astronomiczna zacznie się dzień wcześniej. Dlaczego te daty się różnią? Jest to wywołane ruchem słońca. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej jest uzależniony od dnia tzw. przesilenia wiosennego. Wtedy zarówno dzień, jak i noc trwają tyle samo, czyli po 12 godzin. A o tym, kiedy to nastąpi, decyduje Słońce. W kolejnych latach pierwszy dzień wiosny astronomicznej może wypadać coraz wcześniej. Przykładowo, za ponad 25 lat astronomiczna wiosna rozpocznie się już 18 marca.

Dzień Wagarowicza 2020. Co robić w Dzień Wagarowicza? Atrakcje w Krakowie

21 marca wypada w sobotę, co znaczy, że nie tylko uczniowie będą mogli poświętować. Warto poświęcić ten dzień na krótki spacer (na wiosnę wskaźniki smogu są o wiele niższe) i nacieszyć się zapowiedzą cieplejszych dni. Będzie to też dobry sposób świętowania Światowego Dnia Lasu, który przypada tego samego dnia. Idealnym celem wiosennych spacerów będą miejsca, gdzie wyraźnie zobaczymy oznaki nowej pory roku – rozwijające się pąki czy coraz żywsze kolory roślin. Tradycyjnie można przejść się Bulwarami Wiślanymi, czy Plantami, jednak warto zainteresować się mniej oczywistymi zielonymi terenami w Krakowie. Pierwszy dzień wiosny może być dobrą motywacją do wybrania się w mniej popularne miejsca, spośród których można wybrać park kieszonkowy Ogród Motyli, Park Miejski Bagry Wielkie, Plac Centralny im. Ronalda Reagana, czy Park Dębnicki.

Dobrym pomysłem będzie też skorzystanie z krakowskich darmowych atrakcji: Muzeum Bursztynu, Tęczowych Schodów na Podgórzu czy wystawy w Parku Decjusza.

Dzień Wagarowicza. Pierwszy dzień wiosny: zwyczaje

W Dniu Wagarowicza można też porobić coś mniej konwencjonalnego, a związanego z drugim ważnym wydarzeniem tego dnia – początkiem wiosny. Pierwszy dzień wiosny wiąże się z kilkoma obrządkami, które powinno się traktować z przymrużeniem oka, ale bez wątpienia umilają ten dzień. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z powitaniem wiosny jest topienie marzanny, drewnianej kukły. Zwyczaj ten odwołuje się to postaci słowiańskiej bogini, utożsamianej z zimą i śmiercią. Zatem spalenie lub utopienie ukazującej ją kukły ma symbolizować koniec zimy i początek wiosny.

Innym, równie popularnym zwyczajem są wiosenne porządki. Gdy na zewnątrz zaczyna robić się cieplej i jaśniej, czujemy potrzebę, aby wprowadzić podobny nastrój także w naszych domach. Wiosenne porządku mają jednak jeszcze inną symbolikę. Walcząc z nieczystościami i niepotrzebnymi rzeczami, żegnamy się także ze złem i nieprzyjemnymi wspomnieniami.

Dzień Wagarowicza 2020: pogoda

  • W Krakowie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zapowiada się pochmurnie z przejaśnieniami.
  • Przez cały następny tydzień prawdopodobnie nie pojawią się opady deszczu, a temperatury będą utrzymywać się na poziomie 9-11 stopni.
  • Nocami termometry mogą wskazać od 0 do 3 stopni. Wiosenna pogoda więc nie będzie się zbytnio różniła od obecnej zimowej.
  • Należy jednak pamiętać, że sprawdzalność prognoz długoterminowych (do 16 dni) wynosi około 60%, a im dłuższy czas prognozowania, tym mniejszy jest ten współczynnik.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska