Doskonałą do tego okazją będzie Światowy Dzień Wody, obchodzony 21 marca. WPWiK organizuje go w nowo utworzonym Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstało w budynkach stacji uzdatniania wody przy ulicy Zegadłowicza. Na ten dzień po raz pierwszy zaproszono tam młodzież szkolną.
- Chcemy, żeby takie spotkania z młodzieżą, i nie tylko z nią, odbywały się tu cyklicznie. Pozwoli to naszym klientom poznać nasz zakład i docenić wartość każdej kropli wody - przekonuje Andrzej Smaga, prezes zarządu WPWIK.
Prelekcje, wykłady i pokazy, nie tylko multimedialne, bo niektóre części zakładu będzie można zwiedzać, odbędą się pod hasłem - Woda i Energia. A patronat nad wydarzeniem objęło UNESCO i Instytut Badań Energii Wodnej z Krakowa.
Warto dodać, że spółka ta zawarła z WPWiK porozumienie o rozpoczęciu współpracy w Klastrze Wodnym Polski Południowej. Taki klaster to po prostu grupa firm i instytucji powiązanych wspólnym celem. W tym przypadku klaster ma ułatwić pozyskiwanie funduszy na nowoczesne, innowacyjne technologie pozwalające efektywniej gospodarować zasobami wodnymi oraz maksymalnie je zagospodarować.
- Na przykład obecnie wodę oczyszczoną w oczyszczalni ścieków, czyli dobrej jakości, wpuszcza się z powrotem do rzeki Skawy. My chcemy pozyskać fundusze na to, aby wodę taką można było ponownie wykorzystać - mówi Adam Wojewodzic, prezes zarządu Instytutu Badań Energii Wodnej w Krakowie.
Prócz Instytutu do klastra przystąpiły: Van Pur S.A., Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska i Krajowa Izba Gospodarcza. Dołączą też mniejsze firmy. Pomysłodawcom klastra zależy głównie, aby skupić w nim firmy z branż wykorzystujących duże ilości wody, spożywczej, rolniczej czy górniczej.
Podczas piątkowego i kolejnych spotkań uczestnicy dowiedzą się nie tylko o klastrze, ale też o znaczeniu wody i konieczności jej oszczędzania dla zachowania jej zasobów dla przyszłych pokoleń. Pokazany będzie m.in. film "SOS Ziemia".
Na razie na zwiedzanie nowego Centrum i zakładu WPWiK zaprasza szkoły z powiatu wadowickiego.
Napisz do autora:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
