
CIĘŻKIE WARUNKI ŻYCIA
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad 1,6 miliarda ludzi, czyli 22 proc. populacji całego globu, żyje w miejscach, gdzie nie mają zapewnionego dostępu do podstawowych usług medycznych.

DROBNOUSTROJE ODPORNE NA LEKI
Zdolność bakterii, pasożytów, wirusów i grzybów do opierania się lekom jest coraz większa. A to z kolei grozi nam powrotem do czasów, gdy lekarze przegrywali walkę z chorobami takimi jak zapalenie czy gruźlica. Tylko w 2017 r. ok. 600 tys. osób zaraziło się prątkami gruźlicy, których medycy nie byli w stanie pokonać standardowymi preparatami. WHO nie ma wątpliwości, że rosnącą antybiotykooporność to efekt nadużywania tego rodzaju medykamentów zarówno u ludzi, jak i u zwierząt hodowlanych.

EBOLA I INNE NIEBEZPIECZNE PATOGENY
W 2018 r. w Demokratycznej Republice Konga wybuchły dwie epidemie wirusa Ebola, które rozprzestrzeniły się w miastach wśród ponad 1 miliona osób. Ebola znalazła się w opracowanym przez WHO zestawieniu niebezpiecznych chorób, na które brakuje skutecznych szczepionek i metod leczenia. Na listę trafiły również m.in. inne gorączki krwotoczne, wirus Zika oraz choroba X, wywołana przez patogen do tej pory nieznany jeszcze medykom, który w każdej chwili może jednak się ujawnić i wywołać groźną epidemię.

KULEJĄCA PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA
Przychodnie lekarzy rodzinnych zazwyczaj są pierwszym punktem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej i powinny zapewniać pacjentom kompleksową, przystępną cenowo opiekę środowiskową przez całe życie. W wielu krajach podstawowa opieka zdrowotna jednak kuleje. Jak wskazuje WHO może być to efekt zarówno ograniczonych środków, jak i koncentrowania się na programach poświęconych zwalczaniu konkretnych, pojedynczych schorzeń.