
Zdjęcie ilustracyjne

ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZNA I ZMIANY KLIMATYCZNE
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem każdego dnia, a czynnik ten WHO uważa za największe zagrożenie dla zdrowia ludzkości na naszym globie. Mikroskopijne zanieczyszczenia obecne w powietrzu mogą przeniknąć do układu oddechowego i krążenia, uszkadzając płuca, serce i mózg. W efekcie co roku przedwcześnie umiera 7 milionów osób. Około 90 proc. tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie jest odnotowywany wysoki poziom emisji zanieczyszczeń z przemysłu, transportu i rolnictwa, a także brudnych kuchenek i paliw w domach.

CHOROBY NIEZAKAŹNE
Choroby niezakaźne – takie jak cukrzyca, nowotwory czy schorzenia serca – wspólnie odpowiadają za ponad 70 proc. wszystkich zgonów na świecie, co roku powodując śmierć 41 mln ludzi. Zdaniem WHO do ich występowania w dużej mierze przyczynia się pięć najważniejszych czynników ryzyka: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu, niezdrowa dieta i zanieczyszczenia powietrza.

GLOBALNA PANDEMIA GRYPY
Według Światowej Organizacji Zdrowia w najbliższym czasie na pewno przyjdzie nam się zmierzyć z globalną pandemią grypy. A jedyne czego nie wiemy, to kiedy wirus uderzy i jak ciężko będzie go pokonać.