
Centralnym punktem obchodów będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, który także wygłosi homilię.
Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, które także dziś obchodzi swoje święto. Modlitewne rozważania poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Po Apelu na jasnogórskich błoniach oddane będą salwy armatnie.
Pielgrzymi docierają na Jasną Górę
Na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza rozpoczęła się we wtorkowy poranek Msza św. z udziałem pątników Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W sumie ze stolicy przyszło ok. 10 000 pielgrzymów.
Od kilku dni przybywa pielgrzymów pod Jasną Górą. W niedzielę do Częstochowy przyszli m.in. pątnicy 386. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki, czyli najstarszej z jasnogórskich pielgrzymek, a także grupa z Radomia, która liczyła przeszło 5,2 tys. osób. Łącznie w niedzielę w 12 pielgrzymkach, które weszły na Jasną Górę, dotarło 14,2 tys. pątników.
W poniedziałek do Częstochowy dotarło aż 14 pielgrzymek m.in. z takich miast jak:
- Siedlce,
- Płock,
- Zamość,
- Łowicz,
- Lublin,
- Tomaszów Mazowiecki,
- Salezjańska Grupa Ewangelizacyjna.
Przybyła też pielgrzymka z Podlasia. Później dołączyły też liczące wielu uczestników pielgrzymki "środowiskowe", które wystartowały z Warszawy, jak:
- 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna,
- 17. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków,
- 32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin.
Przybyła też jubileuszowa 30. Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego z udziałem delegacji z Litwy, Słowacji, Niemiec i USA.
Święto Matki Boskiej Zielnej
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył liturgii o godz. 11.00 w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.
Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.
Są dwa tłumaczenie tego zwyczaju. Jeden związany z apokryfami, czyli niekanonicznymi księgami, według których św. Tomasz po Wniebowzięciu wszedł do grobu, gdzie miało spoczywać ciało Maryi i zobaczył tam jedynie kwiaty i zioła. Natomiast druga tradycja, tłumaczy, że kwiaty i zioła są symbolem Matki Bożej, która jest najpiękniejszym owocem ziemi.
Źródła: PAP, i.pl, Polskie Radio 24, wyborcza.pl
rs