Wybór dalszej ścieżki edukacji i kariery to jedna z najtrudniejszych decyzji, przed którymi staje człowiek. Pytania typu „Co ja po tym będę robił?” i „Czy to mi się przyda?”, wyrażają zaledwie podstawowe wątpliwości, na jakie młodzi adepci liceów i techników muszą znaleźć odpowiedź.
Edukacja - klucz do zawodowego sukcesu
Świadomość, że wybór odpowiedniego kierunku studiów jest decydujący dla obrania dalszej drogi kariery jest powszechna, co wcale nie sprawia, że wybór uczelni i kierunku staje się łatwiejszy.
ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY „EDUKACJA":
Niektóre studia zwiększają szanse na rynku pracy. Zanim zadecydujecie o edukacyjnej przyszłości na uczelni, sprawdźcie, które dyplomy są nieomal gwarancją wysokich pensji. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie informatyka!
W czasach rozwoju AI, trzeba sobie zadać pytanie, co naprawdę chcemy osiągnąć. W przypadku nauki języków obcych, jest to coś więcej niż tylko zdobywanie umiejętności komunikacji. To otwarta droga do poznawania kultur, rozwijania zdolności poznawczych i budowania przyszłych ścieżek kariery. Rozwój językowy to inwestycja w ich przyszłość, umożliwiająca im pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie w zglobalizowanym świecie.
Co ułatwia życie studenta?
Dobra uczelnia powinna znaleźć odpowiedź na potrzeby i studentów, i pracodawców.
USOS, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studiów, to system informatyczny służący do komunikacji pomiędzy studentem a uczelnią. Aplikacje mobilne stosowane są obecnie niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Z wygody ich użytkowania korzystają także uczelnie i studenci, którzy mogą pozyskiwać przydatne informacje oraz aktualizacje ocen czy planów z pomocą Mobilnego USOS. Korzystanie z USOS służy pomocą w toku studiów, zarówno dla studenta, jak i wykładowcy. Wiele informacji można uzyskać bez stania w kolejkach do dziekanatu. Prawie każda uczelnia korzysta obecnie z własnych wersji aplikacji Mobilny USOS, która posiada bardzo dużo zastosowań. Różnią się one jednak nieco w zależności od placówki.
Program Erasmus+ bije rekordy popularności. Program Erasmus to znana inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia studentom z krajów członkowskich możliwość studiowania za granicą na uczelniach partnerskich w całej Europie. Program ten jest niezwykle popularny pośród studentów. Choć głównym celem programu jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wnioski mogą składać nie tylko instytucje edukacyjne, ale też organizacje młodzieżowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, centra badawcze czy organizacje sportowe.
Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?
Korzystając z ogólnodostępnych materiałów w sieci, lepiej zawczasu dowiedzieć się, na czym polega plagiat. Pułapki ścieżki na skróty mogą drogo kosztować, łącznie z unieważnieniem dyplomu.
Przejrzyste notatki, indywidualne skojarzenia, powtarzanie - każdy ma swój sposób na naukę. Dobrym sposobem na poprawę tempa nauki jest ruch. Zanim usiądziemy nad podręcznikiem, warto się zmęczyć fizycznie. Ruch to nie tylko poprawa krążenia, lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu, ale zaangażowanie kolejnych zmysłów. Dobrym pomysłem jest spacer po parku i jednoczesne słuchanie audiobooka albo podcastów na określony temat. Rady naszych babć nie straciły na aktualności - pomaga zdrowa dieta i sen.
