To znajdziesz w artykule
Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2025
Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2025 rozpocznie się w środę 14 maja o godzinie 9:00 i potrwa 125 minut. Jest to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów, które uczniowie muszą zdać na zakończenie szkoły podstawowej. Matematyka jest zaplanowana pomiędzy egzaminem z języka polskiego (13 maja) a egzaminem z języka obcego nowożytnego (15 maja).
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Wymagania
Egzamin ósmoklasisty z matematyki ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów ostatnich klas szkół podstawowych z różnych działów matematyki, takich jak:
arytmetyka (działania na liczbach naturalnych, całkowitych, ułamkach)
algebra (wyrażenia algebraiczne, równania, nierówności, układy równań)
geometria (figury geometryczne, obliczanie pól, objętości, własności figur)
analiza danych (czytanie tabel, wykresów, średnia arytmetyczna, analiza danych statystycznych)
matematyka stosowana (procenty, proporcje, zadania tekstowe)
funkcje (proste funkcje, układy współrzędnych)
Jak wygląda egzamin z matematyki?
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.
Zadania otwarte to takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Przedstawione przez ucznia rozwiązanie zadania musi obrazować tok rozumowania, zawierać niezbędne rachunki, przekształcenia czy wnioski.
Wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. Uczeń będzie musiał wymyślić własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu.
W arkuszu egzaminacyjnym znajdować się będzie od 20 do 21 zadań:
14-15 zadań zamkniętych, za które można uzyskać 15-16 punktów,
5-6 zadań otwartych, za które także można uzyskać 15-16 punktów.
W arkuszu egzaminacyjnym jako pierwsze zamieszczone będą zadania zamknięte, a po nich – zadania otwarte. W zadaniach otwartych uczniowie zdobywają punkty zarówno za poprawność obliczeń, jak i za sposób rozwiązania, który oceniany jest pod względem dokładności i pełności. Natomiast w zadaniach wielokrotnego wyboru punkty przyznawane są za każdą prawidłową odpowiedź. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Gdzie znaleźć arkusze z lat ubiegłych?
Aby lepiej przygotować się do egzaminu, warto zapoznać się z arkuszami z poprzednich lat:
Przykładowe zadania egzaminacyjne z matematyki




Co trzeba mieć przy sobie podczas egzaminu?
Na egzamin należy przynieść czarny długopis lub pióro (pisanie innym kolorem może skutkować unieważnieniem pracy) oraz legitymację szkolną. Uczniowie mogą mieć przy sobie także linijkę oraz wodę w przezroczystej butelce, bez etykiety.
Nie wolno wnosić na salę żadnych pomocy naukowych, telefonów komórkowych ani urządzeń elektronicznych.
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty z matematyki 2025?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 zostaną ogłoszone w piątek 4 lipca 2025 r. Tego dnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki online oraz odebrać zaświadczenia w szkołach.
Choć egzamin ósmoklasisty nie ma określonego progu zdawalności, to jednak wyniki z niego mają istotny wpływ na to, do jakiej szkoły trafi uczeń. W sytuacji, gdy o przyjęcie do szkoły stara się więcej kandydatów niż jest dostępnych miejsc, wynik egzaminu może okazać się kluczowy.
