https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat egzaminu. ZADANIA, ARKUSZE, WYMAGANIA

Redakcja Kraków
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego już w maju
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego już w maju
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka obcego nowożytnego to ważny etap w edukacji uczniów kończących szkołę podstawową. Przeprowadzany na poziomie ogólnokrajowym, ma na celu ocenę kompetencji językowych uczniów oraz przygotowanie ich do dalszej nauki i komunikacji w językach obcych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty z języka obcego.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego 2025

Język obcy nowożytny jest jednym z obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty. W tym roku rozpocznie się on w czwartek 15 maja o godzinie 9:00 i potrwa 110 minut

Uczniowie mogą wybrać jeden z następujących języków, których uczyli się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych:

  • angielski,

  • francuski,

  • hiszpański,

  • rosyjski,

  • włoski,

  • niemiecki. 

Egzamin ósmoklasisty - język obcy. Zadania

W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 45 do 55 zadań, zarówno zamkniętych, jak i otwartych:

  • zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego oraz zadania na dobieranie; 

  • w zadaniach otwartych uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Większość zadań otwartych wymaga uzupełnienia podanego tekstu jednym wyrazem lub kilkoma. 

Wśród zadań otwartych znajdzie się również zadanie polegające na napisaniu własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej. Zadanie stawia ucznia w określonej sytuacji z życia codziennego i sprawdza, czy potrafiłby on porozumieć się z obcokrajowcem, np. udzielając mu informacji lub uzyskując od niego wyjaśnienia, opowiadając mu o jakimś wydarzeniu lub składając mu gratulacje czy propozycje.

Oprócz zadań w języku obcym w arkuszu mogą wystąpić zadania, w których uczeń na podstawie tekstu w języku obcym przekazuje informacje w języku polskim. 

Zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania: 

  • znajomości środków językowych,

  • rozumienia wypowiedzi,

  • tworzenia wypowiedzi,

  • reagowania na wypowiedzi,

  • przetwarzania wypowiedzi.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka obcego?

Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części: 

  1. Rozumienie ze słuchu - rozumienie ze słuchu Podstawę zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu stanowią krótkie teksty dwukrotnie odtwarzane w sali egzaminacyjnej z urządzenia do odtwarzania płyt CD lub plików mp3. W materiale dźwiękowym – oprócz tekstów w języku obcym – są nagrane instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.

  2. Znajomość funkcji językowych - zadania oparte są na krótkich tekstach lub materiale ikonograficznym zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym. Podstawę części zadań sprawdzających wiedzę z zakresu znajomości funkcji językowych mogą stanowić wysłuchane krótkie (jedno-, dwuzdaniowe) wypowiedzi, odtwarzane dwukrotnie z urządzenia do odtwarzania płyt CD lub plików mp3, wraz z instrukcjami w języku polskim dotyczącymi rozwiązywania zadań.

  3. Rozumienie tekstów pisanych - zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności w zakresie rozumienia tekstów pisanych oparte są na tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.

  4. Znajomość środków językowych - zadania sprawdzające znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) oparte są na pojedynczych zdaniach lub krótkich tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.

  5. Wypowiedź pisemna - zadanie polega na napisaniu krótkiego tekstu informacyjnego z elementami opisu, opowiadania, zaproszenia, wyrażania i uzasadniania opinii itp., zgodnie ze wskazówkami podanymi w poleceniu.

Na stronie Centralnej komisji Egzaminacyjnej można sprawdzić zakres wymagań dla każdego z języków oraz przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami.

Przejrzyj arkusze z poprzednich lat

Aby lepiej przygotować się do egzaminu i zaznajomić się z jego formą, warto zapoznać się z arkuszami egzaminacyjnymi z zeszłego roku:

Co trzeba mieć przy sobie podczas egzaminu?

Na egzamin należy przynieść czarny długopis lub pióro (pisanie innym kolorem może skutkować unieważnieniem pracy) oraz legitymację szkolną. Uczniowie mogą mieć przy sobie także wodę w przezroczystej butelce, bez etykiety.

Nie wolno wnosić na salę żadnych pomocy naukowych, telefonów komórkowych ani urządzeń elektronicznych.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka obcego 2025?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 zostaną ogłoszone w piątek 4 lipca 2025 r. Tego dnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki online oraz odebrać zaświadczenia w szkołach.

Choć egzamin ósmoklasisty nie ma określonego progu zdawalności, to jednak wyniki z niego mają istotny wpływ na to, do jakiej szkoły trafi uczeń. W sytuacji, gdy o przyjęcie do szkoły stara się więcej kandydatów niż jest dostępnych miejsc, wynik egzaminu może okazać się kluczowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska