Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki. Arkusz CKE i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki. Tu sprawdzisz arkusz...
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Zadania i relacje uczniów
W Szkole Podstawowej nr 8 pierwsi skończyli pisanie Witosz Cholewa i Maciej Górecki.
Egzamin był dość prosty, na pewno prostszy niż rok temu. Napisałem go w 30 minut, później jeszcze sprawdziłem go z trzy razy - relacjonował nam Witosz Cholewa.
Witosz zapamiętał przede wszystkim zadanie, w którym trzeba było obliczyć objętość graniastosłupa. - Co było dość proste, choć było dużo liczenia - dodaje nastolatek, który lepiej niż w humanistycznych czuje się właśnie w przedmiotach ścisłych.
W zadaniu tym była podana siatka graniastosłupa i długość kilku boków. Trzeba było wyliczyć pole podstawy, następnie wysokość, a finalnie - objętość graniastosłupa.
W kolejnym zadaniu, które utkwiło w pamięci ósmoklasiście, było podane, że człowiek jadący autem wyruszył o godzinie 7.50, a dojechał do celu w 15 minut (o godz. 8.05). Zdający wiedzieli też, że przejechał 22,5 kilometra. Trzeba było obliczyć, z jaką prędkością poruszał się kierowca. - Piętnaście minut to jedna czwarta godziny. Trzeba było przemnożyć 22,5 km razy cztery. Wyszło 90 kilometrów – mówi Witosz Cholewa.
Ósmoklasista dodaje, że spodziewał się, iż na teście pojawi się największa wspólna wielokrotność i największy wspólny dzielnik. Powtórzył sobie tę część materiału - tymczasem takich pytań nie było.
Matematyka - egzamin ósmoklasisty 2022. Pierwsze komentarze uczniów
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Najważniejsze informacje
Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki odbył się 25 maja 2022 r. (środa) o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w wyżej wymienionym terminie, mogą przystąpić do niego w terminie dodatkowym. Będzie to 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00.
Egzamin z matematyki trwał 100 minut. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymagający przedłużenia czasu i posiadający stosowne zaświadczenia mogli ubiegać się o wydłużenie czasu do 150 minut.
Łącznie za rozwiązanie zadań można zdobyć 25 punktów, w tym 15 punktów z zadań zamkniętych, a 10 z zadań otwartych. Co ważne, egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, jednak nie ustalono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. Oznacza to, że nie da się go nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki. Kiedy wyniki?
Wszystkie osoby, które przystąpiły do egzaminu ósmoklasisty, otrzymają wyniki 1 lipca 2022 r., natomiast zaświadczenia o wynikach zostaną wydane 8 lipca 2022 r.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2022 – zakres materiału
Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała listę działów i zagadnień, które powinien znać uczeń przystępujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Mają one sprawdzić wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie całego kształcenia w szkole podstawowej:
- liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym,
- działania na liczbach naturalnych,
- liczby całkowite,
- ułamki zwykłe i dziesiętne,
- działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
- obliczenia praktyczne (np. jednostki długości i masy, długości odcinka, droga przy danej prędkości),
- potęgi o podstawach wymiernych,
- pierwiastki,
- tworzenie wyrażeń algebraicznych z jedną i wieloma zmiennymi,
- przekształcanie wyrażeń algebraicznych,
- sumy algebraiczne i działania na nich,
- obliczenia procentowe,
- równania z jedną niewiadomą,
- proporcjonalność prosta,
- proste, odcinki, kąty,
- własności figur geometrycznych na płaszczyźnie,
- wielokąty (rozpoznawanie, obliczanie obwodu, pola, miar kątów),
- oś liczbowa,
- geometria przestrzenna,
- podstawy kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa,
- odczytywanie danych i elementy statystyki opisowej.
Co pojawi się na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty z matematyki?
Patrząc na arkusze z poprzednich lat można stwierdzić, że niektóre zagadnienia lub rodzaje zadań bardzo często się powtarzają, Są to tak zwane pewniaki. Należą do nich:
- Działania na liczbach naturalnych,
- Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych,
- wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia,
- Kąty, wielokąty, koła i bryły,
- Działania na potęgach i pierwiastkach,
- Obliczenia geometryczne,
- Równania z jedną niewiadomą,
- Elementy rachunku prawdopodobieństwa.
Warto podkreślić, że w arkuszu nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie.
Co zabrać ze sobą na egzamin z matematyki?
Na egzamin należy zabrać pióro lub długopis z czarnym tuszem bądź atramentem. Na test można zabrać także linijkę. Nie wolno natomiast korzystać z kalkulatorów oraz innych urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych.
