
Jak mówi Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza, trzeba zadbać, by mieszkańcy żyli w coraz lepszych warunkach. - Dbałość o środowisko naturalne i racjonalne gospodarowanie odpadami to nasz obowiązek jako włodarzy gminy - dodaje.

Ekologiczne pozbywanie się odpadów w Gołczy jest już możliwe, a to dzięki temu, że w 2021 r., wybudowano nowoczesny i funkcjonalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Gmina liczy na to, że inwestycja ta ograniczy, a docelowo zlikwiduje problem dzikich wysypisk. Z terenu gminy usunięto też elementy zawierających azbest.
Gmina Gołcza wystarała się o prawie milion złotych na budowę indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków oraz przebudowę sieci wodociągowej Adamowice-Szreniawa-Przybysławice.

Uruchomiono procedury zmierzające do ograniczenia tzw. niskiej emisji. Działania gminy koncentrują się m.in. na wdrażaniu Programu ochrony powietrza, mobilizowaniu mieszkańców do korzystania ze środków wsparcia na wymianę kotłów na paliwo stałe lub termomodernizację swoich domów, prowadzeniu działań informacyjnych i edukacyjnych wśród mieszkańców. Najważniejsze, ze gmina zapewnia bezpośrednią pomoc doradczą w zakresie wymiany źródła ciepła i termomodernizacji.

Prowadzony jest tutaj monitoring jakości powietrza. Gmina jednocześnie udziela wszechstronnej pomocy mieszkańcom w procedurze składania wniosku do programu „Czyste Powietrze”. W ramach mobilnego punktu konsultacyjnego Programu Czyste Powietrze, pomagano mieszkańcom, udzielając informacji o programie. Osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, zaoferowano wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie i pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania.

Wymiana starych kotłów, montaż instalacji OZE, w tym przede wszystkim kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, a także ekologicznych kotłów na biomasę, a także termomodernizacja budynków - nie ulega wątpliwości, że takie działania mają olbrzymi wpływ na poprawę jakości powietrza i przyniosą pozytywne skutki dla mieszkańców gmin biorących udział w przedsięwzięciu. Montaż 155 instalacji fotowoltaicznych oraz 103 instalacji solarnych, to nie byle co! Dzięki temu, już co piąte gospodarstwo na terenie gminy jest wyposażone w urządzenia, produkujące energię ze źródeł odnawialnych.

W związku z planowaną rozbudową sieci gazowej na terenie gminy Gołcza opracowana została dokumentacja projektowo-kosztorysowa na przebudowę kotłowni węglowych na gazowe w budynkach użyteczności publicznej, tj. w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Gołcza, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy oraz Urzędzie Gminy w Gołczy. Oczywiście, zainteresowani mieszkańcy także będą mogli starać się o podłączenie do sieci gazowej. Inwestor doprowadzi gaz do granicy działek. Na podstawie przeprowadzonych ankiet, wiadomo, że zainteresowanie jest duże.

Okiem Kielara odc. 14
Gmina Gołcza wykazała imponującą skuteczność w pozyskiwaniu funduszy na modernizacyjne projekty infrastrukturalne i osiągnięcia w realizacji m.in. projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.
EkoHERO 2021. Oni mają inicjatywę, pomysły i wyniki! Poznaj ...
ORGANIZATOR PLEBISCYTU
__________
PARTNER GŁÓWNY PLEBISCYTU
__________