Nie da się ukryć, że tylko 1 i 2 listopada zużywamy setki ton niepotrzebnego plastiku. Zarówno znicze, wkłady do nich, jak i wieńce, którymi ozdabiamy rodzinne groby, w większości składają się ze szkodliwych tworzyw sztucznych. W Polsce jest ponad 15 tysięcy cmentarzy, na nich ogromna liczba grobów, które odwiedzamy. Jednak czy to, co na grobach zostawiamy, musi być z plastiku?
Ekologiczny znicz można zrobić samodzielnie
Zamiast kupować kolejne znicze i wypełniać je wkładami z tworzyw sztucznych warto zastanowić się nad wykonaniem własnej świecy. Jednym ze sposobów jest umieszczenie jej w pustym słoiku. Jak to zrobić?
Potrzebujemy litrowego słoika. Umieszczamy w nim bryłową świecę, a wokół niej umieszczamy np. szyszki, kasztany, gałęzie świerku, a nawet kamienie. Szyjkę słoika ozdabiamy jutowym sznurkiem. Domowej roboty znicz jest gotowy!

Jest też inny sposób na ekologiczny znicz. Do jego wykonania potrzebujemy małej glinianej doniczki, grubego sznurka, wosku pszczelego, patyczka, puszki. Wosk wkładamy do puszki, którą stawiamy bezpośrednio na palniku lub do kąpieli wodnej. Mieszamy, aż wosk całkowicie się rozpuści (może się przypalić, więc trzeba na to uważać). W wosku najpierw zanurzamy pocięte sznurki.
Wosk przelewamy do doniczki, zanurzamy w niej sznurek, który opieramy na patyczku przełożonym przez doniczkę. Kiedy wosk zastygnie, knot pozostanie na swoim miejscu i ekologiczna świeczka będzie gotowa.
Świeży wieniec zamiast plastikowego
Do Wszystkich Świętych zostało jeszcze kilka dni czasu, jeszcze zdążymy zrobić stroik. Można kupić gotowy lub poprosić o przygotowanie własnej kompozycji. Bez względu na to na jaki rozmiar, kształt i kolor wieńca się zdecydujemy, są one produkowane z tworzyw sztucznych szkodliwych dla środowiska. Nawet jeśli zdecydujemy się ozdobić grób tym samym wieńcem w przyszłym roku, po tym jak wyląduje na śmietniku, będzie się rozkładał wiele lat.

Może zatem warto zdecydować się na świeży wieniec? Będzie pięknie się prezentował na grobie, a przy okazji nie ucierpi na tym środowisko. Wykonanie jest bardzo proste, jednak jeśli nie mamy zdolności manualnych, wiele kwiaciarni wykonuje takie wieńce na zamówienie. Dobrze jest już teraz zorientować się, gdzie i za ile kupimy świeży wieniec.
Jak zrobić ekologiczny wieniec na cmentarz?
Co potrzebujemy do wykonania ekologicznego wieńca?
- gałązki jałowca, świerku, sosny lub ostrokrzewu;
- owoce jarzębiny, kaliny koralowej, głogu jednoszyjkowego, trawy ozdobne, szyszki, rajskie jabłuszka, suszone plasterki cytrusów.
Może to być tak naprawdę wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Mogą to być rzeczy zebrane w lesie lub kupione w kwiaciarni. Ważne, aby były to produkty naturalne, nie plastikowe. Dlatego, zamiast kupować gotowy podkład, można wykonać go samodzielnie, np. z drutu. Później owijamy go taśmą florystyczną – podkład posłuży nam przez lata. Mogą to też być giętkie gałęzie, np. bluszczu – wówczas nie trzeba owijać ich taśmą. Gotowy podkład ozdabiamy zielonymi gałązkami, można z nich zrobić małe bukieciki i przywiązać (najlepiej cienkim drucikiem) ciasno obok siebie. Reszta dodatków zależy już od naszej inwencji, ozdabiamy wszystkim tym, co nam się podoba i co mamy akurat pod ręką.
Własnoręcznie wykonany wieniec, będzie nie tylko ładnie wyglądał i sprawiał nam satysfakcję z pracy własnych rąk, ale przy okazji będzie też pięknie pachnieć, dlatego można przemycić do niego plasterki cytrusów czy pałki cynamonu lub przymocować je później.
