Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach w Krakowie
W piątek 1 listopada 2024 odwiedziliśmy m.in. Cmentarz Podgórski, jedną z najpiękniejszych nekropolii w Krakowie, pełną zabytkowych nagrobków.
Właśnie na ich renowację zbierają dziś fundusze – do godz. 18 - wolontariusze. Kwesta, organizowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL odbywa się na Cmentarzu Podgórskim już po raz XIX. Pomóc w ratowaniu zabytkowych mogił można będzie także jutro (2 listopada) w godz. 9-18.
- W tym roku Stowarzyszenie PODGORZE.PL rozpoczęło dwuletni projekt odnowy dwóch kolejnych, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego nagrobków - siedmioletniego Antosia Pawłowskiego i Franciszki Pieleckiej. Zapomniane, położone na uboczu w pasie pod kopcem, nie posiadają prawnych opiekunów, nie są też wpisane do rejestru zabytków. Prace już się rozpoczęły. Postawiliśmy sobie ambitne zadanie, aby podczas dwóch kolejnych kwest (2024 i 2025) zebrać środki, która pokryją koszty odnowienia obu nagrobków. To może się udać, tylko dzięki ofiarności osób, którym Podgórze i podgórskie nekropolie są bliskie" - informują organizatorzy podgórskiej kwesty.
Duże utrudnienia na Salwatorze w Dzień Wszystkich Święty. Tor przeszkód w drodze na cmentarz
Ponadto w dniach 1-3 listopada na 20 krakowskich cmentarzach, w tym Podgórskim, odbywają się kwesty na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Zatłoczony od samego rana jest również zabytkowy cmentarz Rakowicki, najstarszy w Krakowie, założony w 1803 roku, o wielkiej wartości historycznej, architektonicznej i artystycznej.
Wśród odwiedzających groby bliskich na Rakowicach, jest wiele osób, które pamiętają by zapalić znicz również na znajdujących się tu cmentarzu z I wojny światowej (cmentarz nr 388) oraz lat 1918-1920 (groby legionistów), a także na mogiłach znanych ludzi, których na tej nekropolii jest bardzo dużo. Spoczywają tam m.in.: Jan Matejko, Ignacy Daszyński, Lucjan Rydel, brat Albert (Adam Chmielowski), Marek Grechuta, Wisława Szymborska.
Niedawno utworzono na cmentarzu Rakowickim kolejną Aleję Zasłużonych, w nowej części cmentarza (od starej oddziela go ulica Prandoty), w jego zachodniej części. Pochowani są tam m.in.: muzyk Skaldów Jacek Zieliński, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek, kawaler Orderu Virtuti Militari gen. Tadeusz Bieńkowicz, prezes Cracovii i Comarchu Janusz Filipiak oraz inne związane z Krakowem znane, wybitne osoby, które zmarły w ostatnich latach.
Wręcz "oblężenie" przeżywa również największa i jedna z najmłodszych nekropolii w Krakowie - cmentarz Batowicki na Prądniku Czerwonym. W piątek po południu występują tam bardzo duże utrudnienia w ruchu, co przekłada się na ogromne kłopoty także komunikacji publicznej.
"Bardzo dużo korki w rejonie cmentarza Batowickiego, również na części Powstańców dostępnej tylko dla komunikacji miejskiej. Według świadków, przejazd autobusem między przystankami "Prądnik Czerwony" i "Cmentarz Prądnik Czerwony" zajmuje nawet pół godziny, a tutejsze linie notują po 30-40 minut spóźnienia. Lepiej przejść ten przystanek piechotą" - relacjonuje Platforma Komunikacyjna Krakowa w mediach społecznościowych.
Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych - wyjaśniamy różnicę
