Zaczęło się od tego, że Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, za pośrednictwem portalu Ekointerwencji
[adres: www.powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja] otrzymał zgłoszenia mieszkańców o naruszaniu ustawy o ochronie środowiska na terenie gminy.
W skrócie: ktoś zgłosił, że danego dnia, pod danym numerem domu w tej miejscowości, spalane są śmieci, które powinny trafić na wysypisko a nie przez komin do płuc mieszkańców.
W związku z czym uprawnieni do kontroli pracownicy Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w najbliższych dniach podejmą kontrolę 18 zgłoszonych miejsc, które zgłosili mieszkańcy do ekointerwencji
- informuje Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu.

Co teraz? Jeżeli użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.
Warto wiedzieć
Uchwały antysmogowe są aktami prawa miejscowego. Dlatego uprawnionymi do kontroli mieszkańców są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast oraz upoważnieni przez nich pracownicy urzędów gmin lub straży gminnych.
Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli oraz nakładania mandatów karnych ma również Policja, a w przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Użytkownik urządzenia grzewczego powinien okazać kontrolerom dokumenty potwierdzające, że piec, kocioł lub kominek, z którego korzysta spełniają wszystkie wymogi określone w uchwale antysmogowej. Takim dokumentem może być np. instrukcja użytkowania urządzenia (jeśli zawiera wymagane dane) lub wyniki badań emisji z urządzenia.
