
Świątynie
Jak podkreśla serwis Medonet opisujący badanie, nie ma znaczenia świątynia, do której uczęszczają wierzący. Może to być meczet, kościół lub synagoga. Ważne jest to, że podczas nabożeństw trudno jest zachować odpowiedni dystans. Modlitwy polegają np. na śpiewaniu, ściskaniu dłoni wiernych lub przyjmowaniu komunii. Wszystkie te czynności wzmagają transmisję koronawirusa.

Stołówka
Na stołówkach, szczególnie w miejscach pracy lub nauki, przebywają ludzie, którzy się znają. Chcą ze sobą porozmawiać, wymienić się informacjami. Niestety, takie tłumne spotkania tylko zwiększają ryzyko emisji koronawirusa SARS-CoV-2.
Na stołówkach nie używa się także maseczek, które przecież mają chronić przed rozprzestrzenianiem się choroby.

Pokoje socjalne
Podobnie jak w przypadku stołówek, także pokoje socjalne lub integracyjne sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.
W pokojach socjalnych trudno zachować milczenie lub udawać, że nie zna się swoich współpracowników.

Spotkania rodzinne i imprezy
CDC, cytowane przez Medonet, ostrzega, że nawet małe spotkania rodzinne mogą skończyć się katastrofą. Trudno jest się powstrzymać od imprezy lub spotkania rodzinnego – każdy z nas żali się na samotność i zły stan psychiczny wywołany izolacją społeczną. Należy jednak pamiętać o tym, że członkowie rodziny – szczególnie młodzi – mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i przenieść SARS-CoV-2 na starszych członków rodziny.
Naukowcy z Mediolanu, Pawii i włoskiego ministerstwa zdrowia ustalili, że w drugiej fali epidemii za 93% zakażeń odpowiedzialne były właśnie spotkania w domach.