https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Energia z Bałtyku. Orlen rozpoczyna budowę farmy wiatrowej

Marek Knitter
Prace nad Baltic Power przebiegają zgodnie z harmonogramem
Prace nad Baltic Power przebiegają zgodnie z harmonogramem fot.orlen
Orlen poinformował, że morski etap budowy farmy Baltic Power, realizowanej wspólnie z Northland Power, ruszy w styczniu 2025 roku. Będzie ona w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Już w styczniu ruszy morski etap budowy farmy Baltic Power. Zaczniemy od fundamentów, na których zamontujemy turbiny wiatrowe. Ponad 230-metrowe konstrukcje będą produkować energię na pełnym morzu przez ok. 30 lat - napisał Orlen na swoim profilu na platformie X.

Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW to wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, która zgodnie z planem rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 turbin wiatrowych, każda o mocy wytwórczej 15 MW.

Strefa Ekologii - artykuły

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Będzie to jednocześnie jedna z pierwszych na świecie farm, z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW każda, której wieże zostaną w znacznej części wykonane ze stali produkowanej przy użyciu energii z OZE. Baltic Power pokryje 3 proc. zapotrzebowania Polski na energię, tym samym ograniczając krajową emisję CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.

W październiku spółka informowała, że w okolicy Lubiatowa zakończono prace nad pierwszym z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem morza, który umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Prace były wykonywane z wykorzystaniem technologii przewiertu sterowanego. 

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. i wchodzi obecnie w skład indeksu WIG20. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 49,90 proc. akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
R
Skąd wezmą pieniądze ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska