https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eugeniusz Bodo dzierżył tytuł amanta wszech czasów. Wielką karierę i romanse przerwała wojna i śmierć w łagrze

Redakcja Telemagazyn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szarmancki, elegancki, utalentowany, jedyny w swoim rodzaju - Eugeniusz Bodo. Aktor był jedną z najbardziej znanych przedwojennych gwiazd kina i estrady. Choć nie uważał się za amanta, kobiety wprost za nim przepadały. Ulubieniec publiczności miał ciekawe życie zawodowe i nie mniej bogate życie prywatne. Gdy nadeszła wojna, jego los był przesądzony przez jeden drobny szczegół.

Spis treści

Eugeniusz Bodo - dzieciństwo i początki kariery

Bohdan Eugeniusz Junod, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko Eugeniusza Bodo, urodził się 28 grudnia 1899 roku w Genewie. Jego rodzicami była polska szlachcianka z Mazowsza i szwajcarski inżynier oraz miłośnik kina, Teodor Junod. Ojciec przyszłej gwiazdy był zainteresowany nowymi technologiami i podróżował z pokazami filmowymi po całym świcie, by w końcu osiąść z rodziną w Łodzi.

Pseudonim Eugeniusza Bodo to połączenie pierwszych sylab jego imienia - Bohdan - i imienia jego matki - Doroty, którą bardzo kochał. Swój debiut na scenie - już pod pseudonimem, zaliczył już w wieku 10 lat, kiedy to jako kowboj wystąpił w założonym przez swoich rodziców kinoteatrze „Urania”. Jego prawdziwa kariera rozpoczęła się jednak, kiedy Bodo miał 17 lat. Występował jako tancerz i piosenkarz, by 11 stycznia 1917 roku zagrać na deskach teatru „Apollo” w Poznaniu. Zauważony i doceniony młody aktor występował przez dwa lata w teatrach, a w wieku 19. lat trafił do Warszawy. Tam jego nazwisko zyskało ogólnopolską rozpoznawalność.

Bodo - gwiazda kina, kabaretu, teatru

Artystyczną działalność w stolicy Bodo rozpoczął od kabaretów, między innymi „Qui Pro Quo” czy „Morskie Oko”. Następnie dostał angaż w teatrze i operetce.

Na ekranie pojawił się po raz pierwszy w 1925 roku, kiedy to zagrał w filmie „Rywale”. Rola ta była przepustką do jego wielkiej kariery. Eugeniusz Bodo zagrał łącznie w 30. filmach, a najpopularniejsze z nich to np. „Piętro wyżej”, „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Paweł i Gaweł”. Aktor zdobył sławę, o jakiej wielu marzyło. Piosenki, które śpiewał, nuciła cała Polska. „Umówiłem się z nią na 9-tą”, „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Już taki jestem zimny drań” to przeboje, które przetrwały wiele pokoleń. Oprócz grania w filmach, Bodo był także ich producentem. W roku 1933 założył własną wytwórnię „Urania-Film”, gdzie zrealizował łącznie siedem filmów.

Choć nie miał nieskazitelnej urody, uchodził za amanta. Kobiety wprost się za nim uganiały.

Nie jestem amantem i do ról tych nie czuję żadnego pociągu - mówił w rozmowie z miesięcznikiem „Kino”, w 1933 roku. - Interesują mnie role psychologiczne, lecz do tych krajowa produkcja jeszcze nie dorosła. Ażeby być amantem, trzeba mieć naprawdę fascynujące warunki zewnętrzne - mówił.

Luksusowe życie Eugeniusza Bodo

Gwiazdor dorobił się pokaźnego majątku. W stolicy kupił duże mieszkanie, do którego sprowadził z Łodzi swoją matkę. Następnie przenieśli się do apartamentu w luksusowej dzielnicy stolicy. Eugeniusz Bodo często widziany był na ulicach ze swoim dogiem Sambo. Aktor miał luksusowego amerykańskiego Chevroleta, na którego niewielu mogło sobie pozwolić.

W 1929 roku aktor spowodował wypadek, w którym zginął jego przyjaciel. Auto, które prowadził Bodo, wypadło z drogi na trasie pod Łowiczem i spadło z nasypu. Bodo dostał 6-miesięczny wyrok w zawieszeniu. Mówiło się, że zarówno on jak i reszta pasażerów byli wówczas pod wpływem alkoholu. Po tym wydarzeniu aktor deklarował, że przestał pić.

Kobiety w życiu Eugeniusza Bodo

Nie był stateczny w miłości. Lubił kobiety i tego nie ukrywał. Przez kilka lat był związany z Norą Ney. Wspólnie zagrali w filmie „Głos Pustyni”. Po rozpadzie ich związku Bodo miał na koncie kilka mniejszych i większych romansów. Związał się z tahitańską aktorką Anną Chevalier, znaną bardziej jako Reri. To dla niej napisał scenariusz do filmu „Czarna Perła”, w którym także razem wystąpili. Ukochana aktora nie do końca jednak potrafiła odnaleźć się w Polsce, zaczęła pić, a gwiazdor... zaczął się nudzić swoją egzotyczną kochanką. Ostatecznie Reri wyjechała z kraju.

Wojna i śmierć w łagrze

Przed wybuchem II wojny światowej - wiosną 1939 roku - Eugeniusz Bodo założył słynną w Warszawie kawiarnię Cafe Bodo. Lokal funkcjonował także już w czasie wojny i wiele aktorek pracowało w nim jako kelnerki. Sam aktor bezpośrednio nie sprawował pieczy nad kawiarnią, ponieważ we wrześniu 1939 roku wyjechał do Lwowa i nosił się z zamiarem emigracji do USA.

Szwajcarskie obywatelstwo, które miał od urodzenia, stało się dla niego przekleństwem. Eugeniusz Bodo został uznany za szpiega. Został aresztowany i po przesłuchaniach oraz pobycie w więzieniu trafił ostatecznie w 1942 roku do łagru w Kotłasie. Przez wiele lat jego losy nie były znane. Po latach wyszło na jaw, że zmarł w obozie 7 października 1943 roku, a jego ciało wrzucono do masowego grobu. Jego symboliczny nagrobek znajduje się na warszawskich Powązkach.

Eugeniusz Bodo dzierżył tytuł amanta wszech czasów. Wielką k...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska