MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: małopolskie śniadania przyciągną turystów?

Marta Paluch
Minister rolnictwa Marek Sawicki i minister sportu Joanna Mucha z dumą ogłaszali w poniedziałek zestawy śniadaniowe polskiej kuchni, które mają rzucić na kolana turystów przybyłych na Euro 2012 i przekonać ich do odwiedzenia Polski powtórnie dla rozkoszy podniebienia. Zademonstrowano potrawy, które wygrały w konkursie spółki PL2012 na najlepsze śniadanie polskie (patrz ramka). W ministerstwie postawiono na potrawy mało przetworzone, z rodzimych produktów.

Pokusiliśmy się o uzupełnienie tej listy zestawami małopolskich śniadań, w których także główną rolę grają produkty z naszego regionu. Paula Łodzińska, krakowska restauratorka, właścicielka m.in. "Pod Aniołami" i "Cava", wymyśliła dla nas dwie wersje małopolskiego śniadania - wykwintną i codzienną. Porównaliśmy je z propozycjami przedstawionymi przez ministrów. Małopolska propozycja wypadła naszym zdaniem lepiej - i kalorycznie, i dietetycznie.

Zestaw I - małopolskie śniadanie codzienne. Według Pauli Łodzińskiej, hitem są obwarzanki-kanapki.
- Gdybym miała wybrać jeden produkt z naszej śniadaniowej listy (patrz ramka), wybrałabym właśnie je. Świetnie schodzą, są smaczne i regionalne - podkreśla restauratorka.

Nasze śniadania znalazły uznanie u dietetyka. Z zestawu codziennego wybraliśmy obwarzanka (120 g - 330 kalorii) z kiełbasą lisiecką (50g - 120 kcal), dwoma ogórkami małosolnymi (120 g - 10 kcal) i chrzanem (10 kcal) oraz twarożek górski (30 g - 36 kcal) z miodem (30 kcal). Wyszło 540 kalorii. Czyli tyle, ile powinien zjeść na śniadanie zdrowy 30-letni mężczyzna (1,80 cm, waga 80 kg).

Jeszcze zdrowsza okazała się wersja wykwintna - tylko 311 kcal (kanapeczki z bryndzą, dwa jajka przepiórcze i kiełbasa krakowska). Ale to porcja dla kobiety, bo mniejsza. - Obie te propozycje są bardzo zróżnicowane i dobre dla organizmu. Mamy tu wyważone proporcje białka i węglowodanów - chwali Anna Grudzińska, dietetyk z Centrum Leczenia Otyłości w Krakowie.
Propozycja ministerstwa - jajecznica z dwóch jajek na maśle i ciepłe bułeczki drożdżowe z twarożkiem to już 564 kalorie. Trochę za tłusto i brak warzyw.

Małopolskie propozycje śniadaniowe doskonale wypadają też przy zagranicznych. - Angielskie śniadanie jest mało urozmaicone, a brak warzyw może powodować zaparcia - mówi Grudzińska. - We francuskim brakuje białka, jest tłusto-słodkie. Szybciej się po nim chce jeść - dodaje dietetyczka. Natomiast śniadanie niemieckie jest zbyt obfite i za tłuste.

Swojskie śniadanie małopolskie

- obwarzanek z oscypkiem wędzonym i świeżymi ziołami
- obwarzanek z kiełbasą lisiecką, ogórkiem małosolnym i chrzanem
- kanapeczki na razowym pieczywie z bundzem owczym, pomidorem i koperkiem
- twaróg górski z miodem z Kamiannej z razowym pieczywem z Liszek
- chałka z miodem z Kamiannej i konfiturą z malin

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Konkurs na najładniejsze zdjęcie matki z dzieckiem! Weź udział i zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska